BU REKOR ARTIK ZOR KIRILIR

0
18
validursunalisahin

Giresun İLİ, ilginç bir rekora imza attı. 2000 yılından beri ülke ortalamasına göre 81 ilde 4.6 yılda bir vali değişimi yaşanırken, Giresun’da bu süreçte valilik koltuğu tam 13 kez el değiştirdi.

İlginç olduğu kadar düşündürücü de olan bu süreçte Giresun’da valilik koltuğu tam 13 kez el değiştirdi. İstanbul, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Kayseri gibi illerde son 11 yılda sadece 4’er vali görev yaparken, adı terörle anılan Diyarbakır, Şırnak ve Hakkari gibi iller 5’er vali ile bu anlamda istikrar sağlayan iller oldu.

DİĞER İLLERE FARK ATTI

Giresun’da son dönemde hemen hemen her yıl vali koltuğuna yeni bir kişi oturuyor. 2000 yılından beri bu ilde 13 kez vali değişirken bu alanda diğer illere büyük fark attı.

Giresunlu, vali istikrarsızlığını “Değirmen un, Giresun ise vali öğütür” diye yorumluyor. Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara sık vali değişimi ile ilgili olarak “İnsanlar birbirini tanıyana, güvenene kadar 6 ay geçiyor. Giresun’da her yıl bir valinin değişimi büyük bir talihsizliktir. Bu aynı zamanda bana göre ilimizin gelişimini, istikrarını engellemek adına vurulan bir darbedir. Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin, her alanda Giresun’un sorunlarıyla yakından ilgilenmiş turizmde, sağlıkta, yatırımda önemli projelere imza atmış bir validir. Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin Kalkınma Ajansı’ndan ilimizin yeterince yararlanamadığını Giresun’a fayda sağlamadığını da yüreklilikle söyleyebilen bir kişidir. Valimizin Giresun’a yapılması gereken yatırımların geciktiği konusunda endişe taşıdığı ve bunları gerekli platformlarda yüksek sesle konuştuğu için merkeze alındığını düşünüyorum.Halkla kaynaşan Valimizin kısa sürede görevden alınmasını doğru bulmuyorum. Gelen Valimize de elbette başarılar diliyorum. Ancak değirmenin un öğüttüğü gibi vali öğüten Giresun’da yeni valimizin de ne kadar kalacağını bilemiyorum” dedi.

Bir tepki de Ak Parti Giresun İl Başkanı Sabri Öztürk’ten geldi;

Sık vali değişimini ilin gelişimi açısından doğru bulmadığın kaydeden AK Parti Giresun İl Başkanı Avukat Sabri Öztürk ise “Bir vali ili tanıyana kadar aradan bir hayli zaman geçmektedir. Sık vali değişimi ilin gelişimi açısından doğru değildir. Ancak Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin ile ilgili şunu söyleyebilirim ki Giresun adına büyük bir kayıp olmuştur. Dursun Ali Şahin, mesleki yaşamının zirvesinde olan ve Giresun’a bir eser bırakmak isteyen valiydi. Giresun’da görev yaptığı süre içerisinde ilimizin biriken sorunlarına projelerle çözüm üretirken sürpriz bir şekilde alınması kayıbımız olmuştur. Vali Dursun Ali Şahin babacan tavrı ve halka yakınlığıyla ilimizde iz bırakmıştır. Gelen Valimize de başarılar diliyoruz” diye konuştu.

Valinin değişiminden üzüntü duyduklarını belirten CHP Giresun İl başkanı Eşref Karaibrahim’de sık vali değişiminin Giresun’a zarar verdiği gibi, Vali Dursun Ali Şahin’in de değişiminin lüzumsuz olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Giresun’da sık vali değişimi kadar, valisiz yönetildiğine de dikkat çeken MHP Giresun İl Başkanı Dr. Orhan Erzurum ise “Giresun’da AK Parti iktidarı döneminde 12 vali değişti. Bu AK Parti hükümetinin ve il yöneticilerinin zaafıdır. AK Parti kendi adamlarını getirip, kendi adamlarını sonra da gönderiyorlar. Niye bu kadar vali değiştiriyorlar. Vali Dursun Ali Şahin’in alınmasına şaşırdım. Çünkü iktidar kanadından çok iyi vali olduğu övüle övüle bitirilemiyordu. Beklentileri mi karşılayamadı yoksa kullanamadıkları için mi sık sık vali değiştiriyorlar. Biz gelen valimize de başarılar diliyoruz. Ancak Valiler devleti temsil eder. Devletle de oyun oynanamaz. Biz valilerimizin hükümetin değil, devletin valisi olmalarını bekliyoruz” dedi.

GİRESUN’UN VALİLERİ

“Erhan Tanju 21.04.1998 – 09.08.2000, Ali Haydar Öner 09.08.2000-08.08.2002 Hasan Karahan 08.08.2002-09.09.2002, Ayhan Nasuhbeyoğlu 09.09.2002-13.12.2002, Ali Haydar Öner 13.12.2002-17.01.2003

Ayhan Nasuhbeyoğlu 18.01.2003 – 06.02.2003, Mustafa Kara 19.02.2003-27.10.2003, Ali Haydar Öner 28.10.2003-09.06.2004, Şükrü Kocatepe 19.09.2004 -15.03.2007, Mustafa Taşkesen 30.03.2007-03.07.2009, Mustafa Yaman 08.07.2009-13.03.2011, Dursun Ali Şahin 13.03. 2011-3.08.2013, Hasan Karahan 03.08.2013-?)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.