FINDIK’TA İLK SERBES PİYASA FİYATI BELLİ OLDU 9.50

0
59

TMO’nun fındık alım fiyatını 10.50 lira açıklamasının ardından serbest piyasada fındık fiyatı oluşmaya başladı. Giresun serbest piyasada fındık fiyatı 9.50 liradan işlem görürken, FİSKOBİRLİK dün 9.25 liradan alım yaptı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan,  6 Ağustos’ta hasadına başlanılan yeni mahsul fındığın, bugünden itibaren pazarda yerini aldığını söyledi.
Serbest piyasada yeni sezonun resmen başladığını dile getiren GZO Başkanı Nurittin Karan, Giresun serbest piyasasında 50 randıman fındığın kilogramının 9,50 liradan sezonu açtığını belirtti.
Pazarda fındık fiyatını çiftçinin izleyeceği politika ve tavrın belirleyeceğini ifade eden Nurittin Karan, şunları kaydetti:
“Piyasa beklentimizin altında bir rakamdan açıldı. Bu rakamı kabul etmiyoruz. O nedenle üreticilerimizden emeklerinin karşılığını alma adına fındıklarına sahip çıkmalarını istiyoruz. Çiftçimiz serbest piyasa yerine TMO’yu tercih edebilir. TMO bugünden itibaren alımlara başladı ve randevu veriyor. Ofis 10,50 liradan alım yapıyor. Randıman farkıyla bu rakam daha da yükselmekte. Piyasa şartlarından daha da iyi.” Karan, çiftçilerden emanete fındık vermemelerini de istedi.

Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu ise fındık fiyatını serbest piyasadaki arz talep dengesinin belirleyeceğine işaret ederek, “Her yıl eylülde pazara yoğun ürün gelmekte. Bu yıl da öyle olacak. Fiyat tahminlerini şimdiden yapmak doğru olmaz. Bekleyip göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

TMO ALIM SEZONUNU AÇTI

Öte yandan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun’da 2017 ürünü fındık alım sezonunu açtı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, ofisin Aksu Mahallesi’nde oluşturulan merkezinde alımlar için tüm hazırlıklar tamamlandı. Dünden itibaren de ürün teslim etmek isteyen çiftçilere randevu verilmeye başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.