GİRESUN ÜNİVERSİTESİ SENATOSU MUHTEŞEM KARARLARI

0
31

Giresun Üniversitesi rektörlüğü aldığı kararlarla mevcut kapasitesini maksimum düzeyde kullanmaya başladı. Toplanan Senato, üniversitenin bilim üretmesine yardımcı olacak birçok karara imza attı.

Üniversite Rektörlüğünden alınan bilgiye göre senatonun aldığı birbirinden ilginç kararlar şöyle özetlenebilir: Üniversite bünyesinde “Eğitim Bilimleri Enstitüsü”nün kurulması, “Çift Anadal Programının” açılması ve kontenjanlarının belirlenmesi ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde tezli ve tezsiz yüksek lisans programı açılması, Bilindiği gibi Giresun üniversitesi bünyesinde daha önce Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri vardı. Ancak üniversitenin tematik anlamda köklü ve deneyimli bir eğitim fakültesi bulunmasına rağmen eğitim bilimleri enstitüsü kurulmamıştı ve bu durum da eğitimciler arasında eleştiri konusu yapılmaktaydı. Senatonun “Eğitim Bilimleri Enstitüsü” kurma kararının eğitim camiasında sevinçle karşılandığı öğrenildi.

Ayrıca; bir çok üniversitede çift diploma anlamına gelen Çift Anadal Programı uygulaması Giresun Üniversitesinde bulunmamaktaydı. Senato ilk defa “Çift Anadal Programı açılması” kararı ile önemli bir açığı daha kapatmış oldu. Bu uygulamanın da öğrenciler arasında heyecan uyandıracağı beklenmektedir.
Diğer taraftan senatonun almış olduğu “Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde tezli ve tezsiz yüksek lisans programı” açılması kararı da üniversitede hareketli günlerin habercisi olarak yorumlandı.
Kamuoyunun da bildiği gibi senatoların aldığı kararlar, YÖK tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.