HAKAN TÜRKER’DEN ECZACILARA ZİYARET

0
32

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısı ile şehir merkezimizde bulunan 50 Eczacı ve çalışanlarını ziyaret ettiklerini belirterek, mesleğini her şeyden önce insan sağlığı odaklı yapan eczacı ve çalışanlarının bu değerli günlerini kutlayarak, çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker; ” Eczacıların devlet tarafından köşeye sıkıştırıldığına dikkat çekerek, “İnsanımız Eczacılar ile ilaç bedellerini ve devletin eczaneler üzerinden tahsil ettiği ücretler için karşı karşıya gelir duruma düşmektedir. Türk Eczacıları Birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığı arasında imzalanarak yürürlüğe giren Tip Sözleşmeler ile, eczacıların kamuya ilaç vermesi ve verilen bu ilaçların bedelinin eczacıya ödenmesi şartları ve süresi belirlenmektedir.  Bu Tip Sözleşme hükümlerinde yer alan geri ödeme süreleri özellikle Konsolide Bütçeye bağlı kamu kurumlarınca devamlı olarak istismar edilmektedir. Aylarca eczacının parası ödenmemektedir.
Ayrıca, gerek Sosyal Güvenlik Kurumu emekli mensuplarının, gerekse Konsolide Bütçeye bağlı kurum mensuplarının maaşlarından kesilerek eczane hesabına aktarılması gereken katılım paylarının eczacılar tarafından hesaplanması ve hatta takibi bile olanaksız hale gelmiştir. Sürekli hale gelen ödeme gecikmeleri, eczacıları kredi ve faiz batağına iteklemektedir. Birçok eczacı da bu bataklığın tam içindedir” ifadelerine yer verdi.

Kurum provizyon işlemlerinin aksak hali, kamu ilaç alım protokolleri ve sürekli anlamsız değişimi, yatan hasta reçetelerindeki karmaşıklık, eczacıların vezneci olarak devlet tarafından kullanımının, eczacı ve hasta arasındaki en büyük başlıca problemler olduğunu belirten Hakan Türker; “Hükümetin özellikle özel hastanelerdeki soyguna bir an önce ‘dur’ demesi gerekmektedir. “Başı ağrıyan bir insan hastaneye girse 100 liradan aşağı çıkamamakta, bir aile çocuğunu özel hastanede dünyaya getirmek istese masrafları en az 1000 lirayı bulmakta, ülkemizin meşhur bıçak parası uygulaması el atından devam etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.