Cumartesi, Mart 17, 2018
Breaking News
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Mersin Gümrüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, kaçak kırmızı et operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu. (Mustafa Güngör - Anadolu Ajansı)

NURETTİN CANİKLİ TÜRKİYE GÜNDEMİNİ YİNE DEĞİŞTİRDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, başkanlık sistemini de içeren bir anayasa değişikliğini hayata geçirmeyi mutlaka istediklerini belirtti; ancak geçiş formülü olarak “partili cumhurbaşkanlığı” düzenlemesini Haziran ayında Meclis’e sunacaklarını dile getirdi.

Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, katıldığı bir canlı yayında yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili soru üzerine, “Biz başkanlık sistemini tüm kurumlarıyla anayasaya monte etmek istiyoruz. Ancak bunun zaman alacağı ve diğer partiler tarafından hemen benimsenmeyeceğini görüyoruz. Sonuç alınmayacak bir çabanın içine girmenin anlamı yok. Bu nedenle kısmen geçiş formülü olarak partili cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçirilmesini arzuluyoruz” diye konuştu.

‘Partili Cumhurbaşkanlığı’ düzenlemesinin 4-5 maddeyi geçmeyeceğini vurgulayan Ak Parti Grup Başkanvekili Giresun Milletvekili Nurettin Canikli şöyle devam etti: “Partili cumhurbaşkanı modelinde cumhurbaşkanının partisiyle ilişiğinin kesilmesini düzenleyen anayasa değişikliğiyle birlikte 4-5 maddenin değişmesi yeterli olacaktır. Bununla ilgili olarak diğer partilerle de görüşme yapabiliriz.”
Düzenlemenin Haziran ortasında Meclis’e sunulacağını da söyleyen Canikli kamuoyunda tartışılan seçim senaryoları konusunda da, “Kimse erken seçim beklemesin. Bu Parlamento 2019 yılına kadar görevinin başındadır” dedi.

Check Also

RECEP TAYYİP ERDOĞAN GİRESUN’A GELİYOR

AK Parti Giresun İl Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, düzenlediği basın toplantısı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir