PİRAZİZ KÖFTESİ GİRESUN GÜNLERİNDE NEDEN YOK?

26
63

Piraziz Köftesi Marka tescil belgesini elinde bulunduran Orhan BAŞOĞLU gazetemize yaptığı açıklamalarda Feshane’de düzenlenen “GİRESUN GÜNLERİ”nde MARKA tesçili elinde bulunan“PİRAZİZ KÖFTE’ye” stant alamadığından yakındı.

orhanbasoglupirazizkofte

Kendilerine neden stant verilmediğine bir anlam veremediğini belirten BAŞOĞLU, “ Feshane Giresun Günleri artık bir marka oldu. Burada uyduruk ürünler değil, Giresun’un marka ürünleri boy göstermeli ve Giresunluların dışında tüm yurda tanıtılmalıdır. Trabzon’a bakın. Akçabat Köfte diyor. Nihat Usta diyor. Vakfıkebir Ekmek diyor. Kebir Süt diyor. Giresun için çaba harcayanlar, Giresun’un markalarını tanımıyorlarsa ben bunda art niyet ararım. Burada Trabzon Ekmeği değil, Çavuşlu Ekmeği tanıtılmalı. Saray Helva değil, Giresun Kadayıfı tanıtılmalı. Akçaabat Köfte değil, Piraziz Köfte olmalı ki yapılan bu etkinlik Giresun koksun!” dedi..

Kendisine gönderilen stant çizelgesinde Giresun Federasyonu Yönetim Kurulu Üyelerinden tanıdığı hemşerilerinin soyadları olduğunu ifade eden BAŞOĞLU, “ Verilmiş olan stantların bir çoğu yönetimdeki kişilere mi ayrılıyor? Eğer böyle bir şey varsa beni de yönetime alsınlar! Böyle şey olmaz! Herkes işini yapsın! Giresun Federasyonu çatısı altında bulunan üye dernek başkanları ve Federasyon üyeleri Feshane’de köfte ekmek satmamalı. Giresun kültürünü öne çıkarmak isteyen girimcilere Giresunlu sahip çıkamayacaksa, kim sahip çıkacak? Sırf bu davranışlar yüzünden Giresun Günleri kan kaybediyor. Feshane’de Giresun Günlerine katılmama kararı alan dernek ve federasyonlar her yıl artıyor. Onların da benim gibi sıkıntıları olduğunu düşünüyorum” diye konuştu..

Orhan BAŞOĞLU, “Marka tescil belgesi tarafıma ait olduğu halde Giresun federasyonun PİRAZİZ KÖFTESİ adı altında bir başka şahıs’a yer ve stant verdiğini görüyorum. Hukuki olarak bu doğru değildir. Marka tesçili bir işe yaramıyorsa, bizler neden marka tesçili için zaman kaybedip, para harcıyoruz, vergi veriyoruz. Hukuki hakkımı kimseye çiğnetmem. Stant çizelgesinde Piraziz Köfte ismi var ama bana ait değil. Marka tescil adını kullanması için kimden izin alınmıştır? Ben izin falan vermedim!” dedi.

BAŞOĞLU; elinde bulunan kanıtlara dayanarak Giresun Federasyonu’na ve PİRAZİZ KÖFTESİ adı altında satış yapacak olan kişi ve kişiler hakkında hukuki haklarını kullanacağını belirtti..

26 YORUMLAR

 1. Orhan bey; Ben Giresun Federasyon yönetim kurulu üyelerinden Suna Özbayram, Bu organizyonun içinde bir kişi olarak yapmış olduğunuz açıklamaları son derece üzücü buldum…Siz bu organizasyonda ne kadar emek ve zaman harcandığını biliyormusunuz…Son anda bir sürü aksilikler stres sıkıntı da çabası .Siz stant istediniz ,stant ücretinizi verip sonra sizin yerinize birimi geçti..size bir haksızlık mı yapıldı..Eğer böyleyse ben yönetimden istifa edecem benim yerime siz gelin…
  İllaki bir fitne fesat katacaksanız ki..6.Düzenlenecek olan Giresun Feshane günlerine gölge düşsün..Bir Giresunlu olarak esefle kınıyorum.

 2. Sayın suna Hanım ;
  İlk olarak PİRAZİZ KÖFTESİ ne vermiş olduğunuz değere karşılık yapmış olduğunuz yorum için sizlere teşekkür ediyorum.Sadece tarafıma sormuş olduğunuz sorulara cevap vermek istiyorum .Tarafım Giresun Federasyonunudan stand talebinde bulundum.Ücret bizim için hiç söz konusu olmadı.Tarafıma stand verilmediği için tabıkı kimsenin verilmeyen bir standı almaya haklı yoktur.Tabiki şahsımdan önce marka tescilli PİRAZİZ KÖFTESİ ne haksızlık yapıldı.Eğer bu yazdıklarınızın arkasındaysanız hemen İSTİFA etmenizi Giresun halkı huzurunda istiyorum.Bizler Giresun için yapılan güzel çalışmaların tabıkı yanındayız ve yanında olacağız.Ayrıca bunuda şahsım olarak altını çizerek belirtmek istiyorum .İstifa ettiğiniz takdirde kesinlikle böyle bir oluşumda yer almak istemem .göstermiş olduğunuz yakın ilgıye çok tesekkur ederım

 3. Orhan bey;
  Takdir edersiniz ki Feshane gibi yerlerde etkinlik yapmanın ciddi bir maliyeti var..Bizde bu maliyetleri stand almak isteyenlere belli bir ücret karşılığında vererek bu maliyetleri karşılamaya çalışıyoruz ..Ve bu standların alınması için, boş stand kalmaması için uğraş veriyoruz.Bu kadar boş kalmaması için uğraştığımız ,koşuşturduğumuz bir durumda sizin ifadenizle size stand verilmemesi bana çok garip geldi..Size kimin ne kasıtı olabilir..Bu stand isteğini kime ilettiniz de hayır cevabı aldınız..Kaldıki size stand verilmedi ve birileri sizin adınıza PİRAZİZ KÖFTE diye stand açtı.Bizden stand alanların marka tecsilini takip etmek,araştırmak Giresun Federasyonun yaptığı işler arasında değildir…Bu konu sizin adınızı kullanan stand alan firma veya kişiylerle olan bir durumdur..Bu olayın Giresun Ferasyonuna mal edilmesi kabul edilir bir durum değildir..Bilsem ki içinde bulunduğum bir kurumda yanlışlıklar yapılıyor birileri bu kurumlardan kendine çıkar ve menfaat elde ediliyor..Zaten bende böyle bir kurum içinde yer almam..Bizim Giresun adını geçtiği her değere ve oluşuma saygımız ve desteğimiz vardır….

 4. Suna hanım merhaba ;
  Feshanede yapılan etkinliğin tabiki bir maliyeti var.Bizler maliyetin söz konusunu yapmadık Bize düşen ücret neyse bunu tabıkı verecektik ama iş tabıkı oraya kadar gelmedi.Piraziz köfteye stand verilmemesi size çok garip gelmiş olacak ki ,giresun halkına da çok tuhaf geldi doğrusu ,Suna hanım ne kadar bu konuda bilgili olduğunu bilmiyorum ama T.C markalar koruma kanunu nu acıp biraz okursanız Giresun federasyonun ne kadar takipci olacagını goreceksenız.Marka tescıllı bır ürünün satılmasına sebep olan kurum ve kuruluşların nasıl bir ceza ile karşılaştıgının bir çok örnekleri mevcuttur.Bu konudaki hukukı haklarımı tabıkı kullanacağım insallah.Sizler bu zamana kadar yapılan yanlışlıkları demekkı farkedememıssınız.Allah sızlerın yolunu acık etsın.

 5. Ellere var da sana stand yok mu demişler. Stand almak isteyen arkadaşlar aylar önceden girişimde bulunuyorlar. Piraziz Köftenin geçiş üstünlüğü mü var. Arz talep kuralı piyasa kuralıdır. Yer sınırlı olunca erken rezervasyon yaptıranlar yerlerini alıyorlar. Burada polemiği gerektiren bir konu yok. Başoğlu ile birlikte bu sene feshaneye 5 kisi daha gelmiyor! adları internet sitelerin de saklı. Gönül isterki o 5 kişi de katılsın da tam bir milyon olalım. Kuyuya taş atmanın alemi yok, bu ara kimsenin kuyudan taş çıkaracak vakti de yok. RECEP DÖNMEZ/ Recep Dönmez gazetemiz yayın politikası gereği yorumunuz yayınlanmıştır. Ancak Giresunlu hemşerilerimizi bölücü ve incitici sözlerinizi kınıyoruz. İnsanların hür iradesini beyan hakkı vardır. katılanlara olan kadar katılmayanlara da saygı göstermek zorundasınız. yapmış olduğunuz yorum büyük camialar adına karar almış yöneticileri kırmıştır. Gurbetçi Giresun Gazetesi

 6. Şahsım giresun mıllıyetcısıyım fakat bu tarz yorumlar bızlerı bozar arkadaslar herkes haddını bılmelı bence sahıs uzerınde yorumlar yapılmamalı bu tarz yorumlar yayınlanmamalı recep bey kımsenın avukatlıgını veya savunuculuğunu yapmasına gerek yok ..bu ulkede adelet var sayın donmez..Lütfen akıllı olalım arkadaslar olayı buyutmenın anlamı yok

 7. Salım kardesıme bu konuda katılıyorum.Recep donmez acaba kım kımın yanında bır arastıralım gorelım ama bunlara gerek yok haklı kımse onun yanında olalım Orhan kardesımı sahsen tanımam ama yaptıklarını ıyı bılıyorum adam ekmegının pesınde eger bazı seylere hak kazanmıssa saygı duymak lazım.Buna kostek olmamalıyız bızler gıresun lu olarak hep bu sekılde yaparak kaybedıyoruz.Piraziz köftesı ıle cıkan haberler gercek durumu goz onune sermıstır.Neden buna karsılık olarak federasyon bır acıklama yapmadı pekı ala o zaman demekkı bır yanlıs var kı bu durum buralara geldı.

 8. Orhan bey;
  Siz stand istediğinizi kime ilettinizde, olmaz HAYIR denildi ve ne gerekçeyle geri çevrildiniz…Beni bu konu ilgilendiriyor…..
  Ben küçüklüğümden beri bilirim ki PİRAZİZ in eti ve köftesi meşhurdur…Siz bir uyanıklık yapıp MARKA tescili yaptırmışsınız…Siz; sizden önce köfte ve et sektöründe buna emeği geçen, bu sektörde emek vermiş uğraşmış kişilere hiç haksızlık yaptığınızı düşündünüz mü?…Sizinle mi var oldu PİRAZİZ köfte…Öncesi yokmuy du……DEMİRDEN KORKSAK, TRENE BİNMEZDİK….Her türlü hakkınızı arabilirsiniz…Yeter ki haklı olun…..

 9. Merhaba suna hanım ;

  Bu kadar yorumlara vakıt ayıyorsunuz ve yazıyorsunuz ama ıstesenız stand konusunda da bazı bılgılere sahıp olabılırsınız .Bneım bıldıklerım bende saklı araştırın bulun derim.Madem sizi bu konu çok ılgılendırıyor.Tarafıma kullanmıs oldugunuz sözleri size hiç yakıstırmıyorum !!”uyanıklık yaptınız”derken neyı kasdettınız bılmıyorum.Benden önce bu sektorde satıs yapan tum esnaflara saygım sonsuzdur tabıkı et ını koftesını satacaklar ama tabıkı tescılledıgım ısım altında degıl.Bu konuda kımseye haksızlık yaptıgımı dusunmuyorum .Madem bu kadar cok degerlı bır tescıldı neden bu zamana kadar alınmadı herkes alabılırdı .Hatta siz bıle kucuklukten berı bılıyormusunuz ya keske siz alsaydınız feshanede satardınız.Son olarak söylemiş oldugunuz söz de gercekten çok güzel hoşuma gitti O TREN BİR GÜN DEVRİLİRSE ne olur acaba =)siz benim muhattım olamazsınız bu konuda çünkü yeteri kadar bilgiye sahip degilsınız Birilerinin maşası olmussunuz ama bizler GİRESUN için varız ..Kendınıze çok iyi bakın yenı acılan subemıze sizleride bekleriz.

 10. Orhan bey;

  Size bundan başka bir yorum yazmıcam…Suçlama yaptığınız kurumun bir üyesi olarak EVET bende muhatabım bu konuda…
  Size basit bir soru sordum bende kalsın diyorsunuz….”Yönetimden şu şu kişilerle konuştum bana stand ı şu gerekçelerle vermediler deseniz daha bir haklı duruşunuz olurdu”….
  Siz benim bu konuyu araştırmadığımı mı düşünüyorsunuz…Edindiğim bilgiyi bende burda zor duruma düşmeyin diye yazmak istemiyorum…
  Hayatımda duruş olarak hiç bir zaman kimsenin maşası olmadım…çıkar ve menfaat uğruna…
  Ben sadece vermiş olduğumuz emek ve uğraşın Giresun u bir yerlere getirme mücadelemizin bazı ,kişi ve kurumlardan dolayı zarar görmesini istemedim….
  Bindiğimiz TREN bizim mülkümüz ve malımız değil; İçindeki yolcular değişir, ama umarım hep baki kalır…Güzel şeyler adınaaa
  Ucuz reklam da ancak bu kadar olur…

 11. Suna hanım ;
  Bundan sonra yorum yapıp ,yapmayacagınız sızın kararınıza kalmıs bır durum olsa gerek.Kurumun üyesiyseniz olan bitenden haberinizin oldugu kanısındayım.Eger kı olan bitenden haberiniz yoksa demek kı kurumun üyesi degılsınız.Tarafıma sormus oldugunuz sorunun cevabını nı basıt oldugunu soyluyorsunuz.Madem bu kadar basit bır cevap neden soruyorsunuz ? Suna hanım Edınmiş oldugunuz bilgıyı acıklayabılırsınız kesınlıkle zor durumda kalacak bır dusuncem asla yoktur.Çünkü ben edınmıs oldugum degıl ,görmüş ve yasamıs olduklarımı buralara aktardım hıcbır zaman bılgı edınıp arkasında durmadım.Çıkar ve menfaat ugruna maşa oldugunuzu soylemedım fakat maşa olmayın dedım.Vermıs oldugunuz emege saygı duyarım ama emekler yerınde verıldı ıse..Suna hanım tabıkı sizinle tanısmıyoruz sız benı bende sızı tanımıyorum insallah bır gun tanısma fırsatı buluruz Piraziz köftesı ve tarafım adına yapmıs oldugunuz elestırıler ve yorumlarınız için sizlere tesekkur ederım Demek kı bu kadar duyarlısınız.Bizler için reklamın ıyısı kotusu olmaz ..kendı reklamımızı kendımız yapıyoruz.Reklam ajanslarına degıl =)
  Kendınıze cok ıyı bakın saglıcakla kalın..

 12. orhan bey hakkatten ucuz reklam yapiyorsun kendi sorunlarini yadaa yapamadiklarini koskoca giresun federasyonuna yükleyemezsin 2. Uyaniklik yapip tescilini aldigin piraziz köfte senin degil dedenin bile olamaz praziz köfte sen yokkende vardi deden yokkende vardi uyanik… Hersey giresun icin deyip giresun halkini temsil eden federasyona camur atip lekeleme bi sonraki giresun günlerine tekrar basvurunu yap standini al köfteni yiyelim ama giresunu lekeleme

  • Erdal bostan evet reklamın ucuzu pahalısı olmaz sana bu konuda hak verıyorum.ama yorumlarına bıraz daha dıkkat edersen sevınırım. Sen benım dedmın kım oldugunu bılmıyorsun ve bu sekıl yorum yapıyorun o yuzden senı kınıyorum.sen benım muhattabım olamazsın

 13. KÖFTECİ ORHAN, BİR YIL GECTİ YİNE FESHANE GÜNLERİ GELİYOR. BAKALIM HANGİ YÜZ İLE MURACATTA BULUNACAKSIN. GEÇEN SENE TEHDİT ETTİN BİR YERE VARAMADIN. BU SENE NEYİ DENEYECEK SİN.

 14. recep dönmez mi ? yoksa döner mi ? insallah bır gun yuz yuze gelınce bu sorunun cevabını sana verecegım. =)Korkmayın muracat etmeyecem yönetımde bırı köftecı olsun ..sende satıs yaparsın..sızde koftecıde cok yonetıcıde..

 15. herkeze iyi günler dilerim..cuma günü giresun günlerine gittim…giresun tanıtımları gercekten cok güzel olmuş…ama anlamadıgım meşur bir piraziz köftemiz varken bütün köfteçilerin akçabat köftesi olması…cok üzüldüm …biz trabzonlu deyiliz biz giresunluyuz…stand verirkende dikkat edin biraz.

 16. Bence bu tartışmalar Giresunumuz adına hiç iyi olmamış.keşke bu tartışmayı burada değilde.tanışıp yüzyüze yapsaydınız daha faydalı olurdu.bu 1…2.cisi ben başka bir şehirde olduğum için gitme şansım olmadı.sadece tv den ve internetten takip ettim.Ancak hiç dikkatimi çekmedi.burada yorumlarda gördüm.Giresun günlerinde akçaabat köftesi standımı vardı.Ne işi vardı Akçaabat köfte standının,Yoksa Giresun-Trabzon günlerimi yaptınız.Eğer gerçekten böyle bir durum var ise.SİZLER FESHANE GİRESUN GÜNLERİNDE AKÇAABAT KÖFTE STANDI AÇTIRTIYSANIZ. BİR GİRESUNLU OLARAK SİZLERİ ESEFLE KINIYORUM.ne işi var giresunun tanıtımında akçaabat köftenin.

 17. Öncelikle,herkese saygılarımı sunarım.İstanbulda gurbetçi bir giresunlu olarak her sene etkinlik düzenlenirken,göze çarpan,vakfıkebir tereyağı,akçabat köfte,trabzon ekmeği falan filan.Etkinlik belirli bir maliyetle yapılıyor.Buda gösteriyorki demekki elin trabzonlusu ekmeğinin peşinde koşup,aylar öncesinden standı rezerve ettiriyor anlamına geliyor.Ayrıca piraziz köfte,marka tescili yapılsada,isteyen şikayet ettiği anda tescili iptal ettirilebilir.Çünkü piraziz özel bir isim ilçe olması gereğiyle,akçabat köfte nin nasıl patenti alınamıyorsa onun gibi.En fazla nihat usta ve cemil usta gibi isimlerin patentini alabilirsiniz marka tescilini yapabilirsiniz.Yani kabahat ve kusur ararken ikikere düşünüp,yönetenleri yöneticileri,kurumları karalamak yerine,biz giresunlu olarak ne kadar birlikteyiz diye düşünmeliyiz.Biz en fazla horonda birlik oluruz.O da kemençeci bitirine kadar yada,küs değilsek….

 18. Tüm yorumlara buradan katılmadan yapamayacağım.Arkadaşlar PİRAZİZ KÖFTESİ evet feshanede yoktu.Ama akcaabat köftesı guzel bır yerde yerını almıstı.Vakfıkebir ekmeği satılıyordu.Evet GİRESUN FEDERASYONUN da RANT dönüyor arkadaşlar.Bırakın onu bunu bır gıresunlu olarak artık gözlerinizi acın Bu feshane gunlerı AKP nın balkonu olmustur.Herkes burada siyaset yapıyor.Bundan nasiplenen HASAN TURAN dır.Burada birileri parayı götürüyor.Bizlerde her sene oraya gıdıp aklımız sıra eğlenmeye çalısıyoruz.Ben buradan yerel basını göreve davet edıyorum.Nereden ne kadar kazanılmıs bır kere bunu GİRESUN FEDERASYONUNA sorsunlar bos konusmaya gerek yok.Demekkı stand paralarını fazla verenler ön planda tutuluyor galıba.aslında çok ama çok anlatılacak seyler var herseyın yerı zamanı gereklı

 19. Sayın Köfteci Orhan Bey, eğer Giresun’un, Piraziz’in Köftesini tanıtmak, satmak, para kazanmak istiyorsanız Giresun merkezdeki boş boş duran dolgu alanlarına kendi markanizla (Nihat Usta) gibi bir yer almanızı öneriyorum. Eğer böyle bir yer açabilirseniz o zaman Giresun adına çok faydalı bir iş yapmış olursunuz. (SAKIN SÖZLERİMDE ART NIYET ARAMAYINIZ). Ben sadece Giresun-Piraziz ürünü satiyorsaniz onu yerinde satarsaniz daha faydalı olacağına inandığım için böyle bir şey söylüyorum. Böylelikle bir istihdam yaratmış olabilirsiniz…

 20. Kıymetli arkadaşlar; üzülerek ve de maalesef (hakikaten bir gerçeği bir kez daha iyice anlayarak) memleket sorunlarımızın çözümü için kırmak, dökmek ve birbirimizi üzmekten başka bir şey yapmadığımızı bir kez daha anladım. Burada en başta yapılması gereken şeyin, katılımcı firma ve İlgili dernek yetkilileri arasında çözülecek bir konunun böylesi sosyal paylaşım sitelerine aks etmesindeki hatanın düşünülerek bundan kaçınma yoluna gitmeleri olmalıydı. İlgili Federasyonun iletişim bilgileri mutlaka var! Muhatap alınacak kişi ve yöneticiler var! Peki o zaman neden böylesi ulu orta ve biz de dahil herkesin müdahil olabileceği tartışma ve kırıcı olan yorumlara sebebiyet veriliyor? Biz neden iş ve işlemlerimizi hele de memleketimizi bağlayan böylesi önemli ve göz önünde meselelerimizi birbirimizi küçük düşürerek halletme yoluna gideriz? Neden uzlaşamayız? Neden ortak bir noktada buluşamayız? Bu sorunun muhatabı her kimse şimdi lütfen üzerine alınsın biraz?
  Bundan yıllar önce “Vatan Gazetesinde” çıkan bir haber üzerine zamanın Piraziz Belediye Başkanı merhum Hasan ŞENEL’e bir mektup yazdım. Çıkan habere (ve zaten bizim bildiğimiz üzere); kökleri Piraziz’e dayanan, gerçek kaynağı Piraziz olan meşhur “Piraziz Köftesine” Trabzon’luların patent almak için başvuru yaptıkları ve bu başvuruya yasal süre olarak (şu kadar?) itiraz süresi olduğu yazıyordu. Piraziz Belediyesinden rica ettim. Belediye Hukuk Müşavirliği kanalıyla bu itiraz süresinin zamanının geçmeden bir çalışma yapması için! Gelin görün ki; böylesi bir itiraz hiç yapılmadığı gibi, şahsıma da geri dönmek, bir ufak bilgi vermek zahmetinde bile bulunmadılar. Ve Akçaabat’lılar yılların Piraziz köftesini bundan Üç yıl önce üzerlerine tesçil ettirdiler. Büyüklerimizin anlattıklarına göre; bundan 40-50 sene önce Trabzon’lu, Rize’li kamyoncu esnafının 20 kilo, 30 kilo alarak memleketlerine götürdükleri bu ürün aradan geçen zaman içinde ne yazık ki onların köftesi oluverdi. Bahsi geçen mektupta anlatıldığı gibi; yıllar öncesinde “kaynağından alınarak götürülüp tüketilen bir ürün” şimdilerde bir başka şehrin ya da ilçenin ürünü olamaz! Mantık bunu reddeder! Fakat ne yazık ki; değerlerine sahip çıkmayanlar olunca ortada mantık falan kalamıyor. Nakaratında “oy Giresun-Bulancak, bu işler ne olacak” dizeleri bulunan Yüz yıllık “Dere boyu Kavaklar” türküsü bile adı Trabzon Kolbastı’sı olan uyduruk bir halk dansının müziği olabiliyor? Ben günün birinde Giresun Adası’nında halatla çekilip götürüleceğinden endişeliyim! Haksız mıyım?… Böylesine uyursak?… Ve de birbirimizi anlaşmadan, uzlaşmadan, el birliği yapmadan bir kaşık suda böylesine boğmaya çalışarak!… Saygılarımla.

 21. PİRAZİZ KÖFTESİNİ TRABZONLU VEYA AKCAABATLI BIRILERI TESCIL ETTIRMEDI YANLIS BILGI VERILIYOR.MARKA TESCIL İ PİRAZİZ Lİ ARKADAŞA AİT TPE DEN ARASTIRABILIRSINIZ ATESE KORUK ILE GITMEYE GEREK YOK

  • Murak AKYOL beyefendiye katılmıyorum.Yazmış oldukları gündem değiştirici bir konudur.Piraziz köftesının marka tescili Piraziz kayıtlarına dahil olan bir Piraziz li birine aittir.Gerçek araştırmaları yaparsa daha doğru bir bilgiye sahip olacağından eminim.Ayrıca şuan marka tescilini elinde bulunduran her kım ve kuruluş ise asıl buna sahip çıkılmalı diye düşünüyorum.Adam almış birşeyler yapmaya çalışmış ama yapmış ama yapamamış .Bu zamana kadar piraziz in degerlerı bu markaya sahıp cıkmamıs o zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.