Salı, Haziran 18, 2019
SON DAKİKA
Home » KÖŞE YAZILARI » BİR DERGİ BİN MERHABA
Ethem Bakar Yazıları

BİR DERGİ BİN MERHABA

Değerli okurlarım, sizlere uzun süredir yoğun çalışmalar nedeniyle yazı yazıp hemhal olmadım. Öncelikle hepinizden teker teker özür diliyorum.

Giresun  Türkiye’nin en çok göç veren ili bunu ben söylemiyorum bunu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) diyor.

Giresun Gurbetçi olarak doğuyor ve bir çoğumuz elimizde olmayan nedenlerle doğduğumuz şehri istesekte istemesekte terk edip karnımızı çocuklarımızı doyurmak için başka şehirlerde, yurtdışında yaşamak zorunda kalıyoruz.

İşte tamda buradan yola çıkarsak Almanya en çok gurbetçimizin yaşadığı Avrupa ülkesi, bu ülkede bir çok sivil toplum örgütümüz var ve her biri kendisine göre önemli görevler ifa ediyor.

Stuttgart-Münih bölgesinde Giresun ve Karadenizli hemşerilerimizi kucaklamak üzere 2009 yılında bir derneğimiz kuruldu. “Karadeniz Giresunlular Derneği”  işte bu derneğimiz yönetimi Avrupa’da birçok şehirde tabeladan oluşan dernekler den farklı olarak, Sosyal, Kültürel, Toplum bilincini geliştiren projeler ile dikkat çekmeyi başardı.

Karadeniz Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cevat Öksüz derneğin başkanı olduktan sonra yaptığımız bir konuşma ile dergi projesi fikri oluştu. Karadeniz Giresunlular Derneği Dergisi ismi uzun ancak çok anlamlı bir çalışma oldu, dergimizin ilk sayısı çıktı.

Giresunlu hemşerilerimiz dergimizi ilk defa 01 Mart 2014 günü düzenleyeceğimiz Erdmannhausen Halle auf Scharay’a Giresunlular dayanışma gecesinde okuyabilecekler. Bu ilk sayımızda özellikle geçmiş gecelerimiz, derneğimizin sosyal alanda yaptığı faaliyetler, gecemize katılacak sanatçılarımız ile röportajlar ve hep sinden önemlisi 15 ilçemizi tanıtan Giresun’u tanıtan ansiklopedik bilgileri içerdi.

Bu dergi çalışmamız sırasında bizlere çok yardımı olan dostlarımız oldu, isimlerini tek tek yazmayacağım dergimizde zaten okuyacaksınız.

Dergimize ulaşamayan dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan okurlarım içinde bir güzel sürprizim var E-Dergi olarak ilk sayımızdan başlayarak dergimizi de internet ortamından okuyabileceksiniz bu çalışmamız çok kısa bir süre sonra hizmette olacak.

giresundergisidernek

Avrupa da ilk ve tek olan Karadeniz Giresunlular Derneği ve Gurbetçi Giresun Gazetesi birlikteliği ile hazırlanan dergimizin Giresun camiasına hemşerilerimize ve gurbetçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

About Ethem Bakar

Ethem Bakar

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

BAHADIR ALEMDAROĞLU GAZETEMİZ İÇİN YAZDI

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali Alemdaroğlu’nun oğlu Bahadır Alemdaroğlu gazetemiz yazı ailesine katıldı. İşte …

1 Yorum

  1. Siteniz gayet güzel olmuş… İçerik olarak kaliteli yayınlar da, devam etmenizi temenni ederiz.. Kolay gelsin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.