ÇAMOLUK TÜRKİYE KANO ŞAMPİYONASINA EV SAHİBİ OLDU

0
60

Geçtiğimiz günlerde Rafting Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Giresun’un Çamoluk ilçesi bu sefer de Türkiye Kano Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.

Kelkit Çayı üzerinde toplam 80 sporcunun kıyasıya yarıştığı şampiyonada 2 hafta gibi kısa bir sürede eğitim alarak hayatlarında ilk defa kano yarışına katılan Giresunlu gençler de yarışmanın heyecanını doyasıya yaşadı.

Kano Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Sami Mengütay, yarışların açılışında yaptığı konuşmada, Federasyon olarak önemli faaliyetlerinden biri olan Türkiye Şampiyonası’nı şiirin güzel bir ilçede yapmaktan son derece mutlu ve gururlu olduklarını söyledi.

Sporun gençlerin ve toplumun üzerinde çok büyük faydaları olduğunu belirten Prf. Dr. Sami Mengütay, “Gerek kişiler arası gerek toplumlar arası iyi ilişkilerin kurulmasında ve devamında gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak erdemli bireyler olarak topluma katılımlarında sporun son derece büyük katkısı vardır. Bu anlamda bizler kano federasyonu olarak burada gelişim kampı organize ettik ve şu anda 50 ye yakın Çamoluk’un gençlerini kano eğitimine tabi tuttuk. Gençlerimiz burada bugün yarışacaklar. Temel eğitim alanı bu gençlerin yarışabilmesi inanıyorum ki önümüzdeki dönemlerde burada uluslararası gerçek bir akarsu slalom parkurunda bizlere yarış yapma fırsatını verecektir” dedi.

‘Kano sporu dünyada en çok izlenen ve en çok olimpiyatlarda madalya veren spor dalıdır’ diyen Prf. Dr. Mengütay, “48 tane madalya vermektedir. bizler Türkiye kano federasyonu olarak Türk spor tarihinde bir ilki başardık ve sporcularımız ilk defa Rio Olimpiyatları’nda kano dalında ülkemizi temsil edecekler” ifadelerini kullandı.

Giresun Valisi Hasan Karahan ise yaptığı konuşmada, unutulmaz bir gün ve yarışma olacağını vurgulayarak ”İlk defa kanoyla tanışan 50’ye yakın gencimizi burada yarıştıracağız, başarılar diliyoruz. Spor dostluktur kardeşliktir, barıştır ülkemizin en güzel köşelerini bu vesileyle tanıma imkanını hem gençlere hem onların yakınlarına tanıtma imkanı buluyoruz“ şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından yarışların gerçekleştiği parkura gelen protokol üyeleri yetkililerden bilgiler alarak yarışları bir süre takip ettiler.

Şampiyona Sonu;

Kanoda, Giresun’un Çamoluk ilçesinde düzenlenen Akarsu Slalom Türkiye Şampiyonası sona erdi.

Kelkit Irmağı’nda düzenlenen yarışlarda sporcular, erkekler ve kadınlarda yıldız, genç ve büyükler kategorilerinde mücadele etti.

Erkeklerde büyükler K1 sınıfında Anıl Acar, C1’de İsmail Demirci, gençler C1’de Eren Morgil, yıldızlar K1’de Mustafa Arda Acar ve C1’de Dursun Can Karaduman birinci oldu.

Kadınlarda büyükler K1 sınıfında Sedanur Geçer, gençler K1’de Gamze Polat, C1’de Kader Korkmaz, yıldızlarda ise K1 ve C1 sınıflarında Rabia Aslan birinci sırayı aldı.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

AK Parti Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Çamoluk ilçesinin su sporlarında önemli bir merkez haline geleceğine inandığını belirterek, “Çamoluk güzel değerlerine rafting ve kanoyu da dahil etti. Su sporları yarışları bu güzel vadide bir başlangıç ve ilerleyen yıllarda milli sporcularımızın çıkacağına inanıyorum. Biz bu yarışlar için Çamoluk ilçesinin emrindeyiz.” diye konuştu.

Çamoluk Kaymakamı Kemal Karahan ise ilçede böylesine önemli bir etkinliğin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yapılan kano yarışmalarında 83 sporcunun 50’sinin Çamoluk’tan olması, amacımıza ulaştığımızın göstergesidir.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.