Cumartesi, Mayıs 25, 2019
SON DAKİKA
Home » ARŞİV » Cumhuriyet Bayrami Buruk Kutlaniyor

Cumhuriyet Bayrami Buruk Kutlaniyor

Van depremi bir kez daha gösterdi ki; Türkiye Cumhuriyeti, 88 yillik tarihi boyunca yasanan acilar karsisinda hep tek yürek, tek yumruk olarak ayakta kaldi.


Bugün Cumhuriyet Bayrami Kutlamarini iptal edenlere bir anekdot;

 

 3 Eylül 1924… Pasinler (Hasankale), Hinis, Narman ve Erzurum u da içine alan 6.9 siddetinde depremle sallaniyor. Büyük hasar gören Pasinler ovasindaki köylerde ölü sayisi 310. O siralarda Karadeniz bölgesinde gezide bulunan Cumhurbaskani Gazi Mustafa Kemal Pasa, depremi duyar duymaz Samsun-Sivas yolu ile Erzurum a gidiyor. Kafilede esi Latife Hanim, Hamdullah Suphi (Istanbul Milletvekili), Kiliç Ali (Gaziantep Milletvekili), Rauf Bey (Rize Milletvekili), Cumhurbaskanligi Baskâtibi Tevfik Bey, Basyaver Rusuhi Bey, Muhafiz Kitalar Komutani Ismail Hakki Bey (Tekçe), Yaver Muzaffer Bey, Hususi Kalemden Memduh Bey, vali ve diger görevliler bulunuyor. Cumhurbaskani Hasankale ye geldiginde kis yakin oldugundan zamaninda gerekli yardimlarin yapilmasi emrini veriyor. Hasankale yakinindaki harap 6 köyü gezen Mustafa Kemal çok üzülüyor. O sirada bir köylü, kurtaricinin yanina yaklasip su sözlerle teselli ediyor: “Esef etmeyiniz pasam. Hükümet-i Cumhuriyetimiz var olsun. Hiçbir sey istemeyiz. Onlarin sayesinde biz bu köyleri altindan yapariz.” Yoksul ama gönlü zengin yöre halki, savastan çikmis devletimizin yoksullugunu bildikleri için Kahraman Gazi Mustafa Kemal Pasa nin üzülmesini, kederlenmelerini istemiyorlardi.

 


TÖRENSIZ BAYRAM


Basbakanlik Van depremi nedeniyle, Cumhuriyetin kurulusunun 88 inci yildönümü nedeniyle bugün yapilacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlama törenleri çerçevesinde tören geçisi, resepsiyon gibi kutlama faaliyetlerini iptal etti. Bu konudaki genelge dünkü Resmi Gazete de yayimlandi. Tepkiler söyle:


ÖGRETMENLERIN RUHLARI INCINDI


Kemal Kiliçdaroglu (CHP Genel Baskani)


Cumhuriyetimizin 88 inci yildönümünü kutlamaya hazirlanirken sehitler verdik, Van da, Ercis te yüzlerce insanimizi kaybettik, binlerce yaralimiz var. Elbette acimiz büyüktür. Ama bu acilari gerekçe göstererek törenleri iptal etmek dogru degildir. Çünkü Cumhuriyet Tasada ve kivançta beraber olmak Kimsesizlerin kimsesi olmak ve Van a Ercis e daha fazla sahip çikmak demektir. Bu karari alanlar, ögrencilerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami törenlerine hazirlayan, depremde sehit olmus 63 ögretmenimizin aziz ruhlarini
incittiklerinin acaba farkindalar mi?


Isa Gök (CHP Mersin Milletvekili)


Bir Cumhuriyet çocugu olarak, bir Atatürk devrimcisi olarak, AKP nin planlarinin farkinda oldugumuzun bilinmesini istiyoruz. Yüregimizdeki Cumhuriyet, Atatürk devrimlerini söküp alamayacaklar.
Turgut Dibek (CHP Kirklareli Milletvekili) Bu zor günlerde kenetlenmeyi saglayacak milli bayram kutlamalarini iptal etmek halkimizin vicdaninda da kabul edilemez.


Oktay Öztürk (MHP Erzurum Milletvekili)


Her firsatta bir takim seyleri bahane edip geleneklerimizi asindirir noktada kararlar alirsak bunun kimseye faydasi olmaz.


Hasan Erçelebi (DSP Genel Sekreteri)


Hükümet deprem ve terörü bahane ederek, en büyük bayramimiz olan Cumhuriyet Bayrami törenlerini iptal ederek kafasinin arkasindaki düsünceleri açiga çikarmistir.


HASSASIYETLERE UYGUN DAVRANIS


Mustafa Elitas (AK Parti Grup Baskanvekili)


Van depremi dolayisiyla yüregi yanmis, cigeri yanmis 74 milyon insan varken, birlik ve beraberligimize, kardesligimize çok büyük katki saglayan bu süreç içerisinde Cumhuriyet Bayrami nda etkinlik düzenlemek, herhalde milletin gönlünde biraz burukluk ortaya çikarabilirdi. Milletin hassasiyetlerine uygun bir davranis.


ATATÜRK ISIGIMIZ


Genelkurmay Baskani Orgeneral Necdet Özel, Cumhuriyet Bayrami dolayisiyla TSK ya hitaben mesaj yayinladi. Özel, mesajinda özetle söyle dedi: “Ebedi Baskomutan Atatürk ün miras biraktigi sürekli gelisimi ve degisimi öngören, çagin deger ve yaklasimlariyla uyum içerisinde olan fikirlerinin, bugüne kadar oldugu gibi gelecekte de TSK ya yol gösteren isik olmaya devam edecek. Ülkemiz, Cumhuriyet yönetimi sayesinde Yüce Atatürk ün gösterdigi hedef dogrultusunda ilerlemesini sürdürmüs, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan yapisiyla örnek alinan bir model, istikrar ve güç unsuru haline gelmistir.” Orgeneral Özel, mesajinda Van depremine de yer vererek, “Milletimizin basi sag olsun” dedi.


Haber Kaynak: Internethaber

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Neden Arttı?

Motosiklet kimine göre bir hayat biçimi, kimilerine göre ise özgürlük ve bitmek bilmeyen bir keyif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.