Salı, Ağustos 20, 2019
SON DAKİKA
Home » KÖŞE YAZILARI » DEMOKRASİYİ İSTEMEK
Avukat Yavuz Selim Aydın

DEMOKRASİYİ İSTEMEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerika’nın önde gelen gazetelerinden Washington Post’da bir makale yazması bence üzerinde durulması gereken bir konu.

vasintonpost

Bu sebeple yazımda ilgili makaleyi, hem içerik olarak değerlendirip hem de yabancı bir basında yer almış olması sebebiyle esasen ne anlama geldiğini kendimce kısaca yorumlamak istiyorum.

Makalede yer alan ana başlıkları ele almaya başlamadan evvel, makalenin bende bıraktığı ilk intibayı belirtmek isterim. Yazı metni ele alındığında gördüğüm şu ki; makale biz hukukçuların alışık olduğu bir şikayet metni şeklinde kaleme alınmış. Makalede sanki bir şikayet dilekçesi ya da muhatabı belli bir şikayet mektubu üslubu ve yazım tarzı mevcut. Bu yazım tarzı da bende haklı olarak belirli kaygılar yaratıyor. Bu kaygılarımı ileride dile getirecek olmakla makalenin ana başlıklarını ele alırsak;

Makalede, Türkiye’de ki adaletin tehlike altında olduğu, bütün hükümet karşıtlarının potansiyel teröristler olarak görüldüğü, AKP iktidarının muhalefete ve eleştirilere karşı sistematik ve acımasız davrandığı, vatandaşların geleceklerinden endişe ettiği gibi cümleler yer almaktadır. Her ne kadar bu cümleler dahi başlı başına beni rahatsız etmeye yetti ise de bence can alıcı cümle makalede “Bu gün Türkiye, insanların korku içerisinde yaşadıkları ve siyasi, ekonomik ve sosyal olarak bölündükleri bir ülkedir” şeklinde yer alıyor. Bu cümleleri okurken biraz güncel hafızamızı yoklarsak hatırlayacağız ki, aslında Mısır’da Mübarek’i düşürmeden, Libya’da Kaddafi’yi öldürmeden önce ve şimdi de Suriye’de dış müdahaleye elverişli koşullar hazırlanırken, Amerika’nın ve Avrupa’nın zihninde olan evrensel gerekçeler de bu cümlelerle ifade edilmişti. Ama ne hikmettir ki Avrupa ve Amerika’nın bu demokrasi endişelerini hiçbir şekilde Rusya ve Çin benimsemedi. Benimsemedikleri gibi bu ülkelere yapılan dış müdahalelere de açıkça karşı çıktılar. Ben tabi ki Rusya ve Çin’in ulusal çıkarlarını gözetmeden hareket ettiklerini söylemiyorum. Ancak her iki kesiminde kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini kabul ettiğimizde anlıyoruz ki uluslar arası arenada bu ülke de demokrasi yoktur varsa da tehlikededir ifadeleri, ahlaki temellere dayanmamaktadır. Bu tarz ifadelerin dayandığı yegane iki temel, sizlerinde malumu olduğu üzere, ülkelerin ticari yani ekonomik kaygıları ve ideolojik hesaplarıdır. İdeolojik hesapların başında ise tabi ki din gelecektir.

İşte tam bu noktada Sayın Kılıçdaroğlu’nun demokrasi tüccarı olan Amerika’nın en etkili gazetelerinden birinde bir makale kaleme alması ve bu makalesinde kendi ülkesini demokrasi yoksunluğu bakımından yabancı devletlere şikayet etmesi bana endişe verici gelmiştir. Belirtmek gerekir ki Kılıçdaroğlu yazdıklarının büyük kısmında bence de haklıdır. Hatta ülkemizin içinde bulunduğu somut durum belki endişe verici noktaya da gelmiş olabilir. Bu eleştirilerin iç basında yer almasında haklı olarak hiçbir sakınca da yoktur. Ancak makalenin yer aldığı gazete ve makalenin yayınlanma zamanı bence tesadüf olamaz. Öyle ki; Kılıçdaroğlu makalesinde, AKP hükümeti Arap Baharı için model olamaz, model hükümet CHP hükümetidir ve ana muhalefet partisi olan CHP, AKP’nin şiddetli ve acımasız baskısı altında kalmaktadır diyor. Ülkemizin sahip olduğu etnik yapı aslında uzun zamandır çatışma ortamına müsait hale getirilmeye çalışılmakta. Bu güne kadar bu başarılamadı. Ama olurda içinde bulunduğumuz coğrafyayı sarmış olan Arap Baharı denen akım, ki bence toplumların gerçek durumunu yansıtmıyor, gözünü bize dikerse, bahse konu makale bende Kılıçdaroğlu başkanlığında ki CHP’nin bu olumsuz gelişmeden faydalanmaya çalışacağı intibası uyandırıyor. Bu tespit çok ağır olabilir, ancak kamuoyunda bu kanıyı yarattığı için dahi, Kılıçdaroğlu yazmış olduğu bu makale ile CHP’ye en büyük zararı vermiştir.

About Av. Yavuz Selim Aydın

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

BAHADIR ALEMDAROĞLU GAZETEMİZ İÇİN YAZDI

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali Alemdaroğlu’nun oğlu Bahadır Alemdaroğlu gazetemiz yazı ailesine katıldı. İşte …

1 Yorum

  1. kalemine saglık yavuz bey:) tespitlerde yorumunda cok dogru sana katılmamak elde değil. kılıcdaroglu ülke içinde muhalefet yapıp olaylara yasananlara alternatif bir durus tavıır düşünce üretemediği gibi ülkesinin acizliğinden yabancı basına bahsediyor. bu ülkeye faydası olacak her insana htiyacımız var. zaman birlik beraberlik zamanıdır. bu konuda da aydınlara liderlere cok büyük rol düşmektedir. yazılarının takipçisiyim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.