Pazar, Şubat 25, 2018
Breaking News

DOĞANKENT (HARŞIT) ŞEHİTLERİ SEMPOZYUMU

26-28 ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan sempozyum sırasında Harşit vadisi tarih kültür ve coğrafya kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak. Öncelikle Giresun Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, ve Bayburt Üniversitesi hocalarının katılacağı sempozyum bildirileri kitap haline getirilecek ve kamu oyuna sunulacak.

Aslında ne olmuştu?

1.Dünya savaşı sırasında Kafkas cephesinde yaşanan olaylar sonrasında Rus ordusu doğu Karadeniz bölgesinde Harşit nehrine kadar olan bölgeyi işgal etmiş anacak şiddetli bir direnişle durdurulmuştur.

Gönüllüm ve Osmanlı birliklerinin şiddetli mukavemeti sırasında çok sayıda şehit verilmişti. Bu yılın ekim ayında 100. Yıl dönümü olan olaylar sırasında şehit düşenlerinde anılacağı kapsamlı bir sempozyum çalışması başlatıldı.

Giresun Valiliği, Giresun Üniversitesi, DOKAP Başkanlığı ve Doğankent Belediyesinin paydaş kurum olarak katıldığı sempozyumun koordinasyonu İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Check Also

DOĞANKENT BİR ESER DAHA KAZANIYOR

Giresun’un Doğankent ilçesinde 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında öğrenci kabul etmeye başlayan Giresun Üniversitesi Tirebolu Mehmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir