Cuma, Kasım 22, 2019
SON DAKİKA
Home » FINDIK » FINDIK BAHÇESİ ÇİLEK SERASI OLDU

FINDIK BAHÇESİ ÇİLEK SERASI OLDU

Giresun’da fındık üreticisi A. Rıza Çekiç istediği geliri elde edemeyince bahçesindeki fındık ocaklarını sökerek yerine çilek dikti, henüz 2,5 ay olmasına rağmen 600 kilogram ürün yetiştirdi.

Giresun Merkeze bağlı Kemaliye köyünde çilek yetiştiren Ali Rıza Çekiç (68), gazetecilere yaptığı açıklamada, çok verimli olduğu söylenen Hollanda kökenli çilek fidelerini merak ederek yetiştirmeye başladığını belirtti.

Çileklerdeki verimin farkına varınca 6 dönüm fındık bahçesindeki fındık ağaçlarını sökerek yerine çilek diktiğini ifade eden Ali Rıza Çekiç, “İlk olarak toprağa naylonla diktim, iyi verim alamadım. Daha sonra toprağın etrafını köpükle çevirdim, verim çok arttı, eğer verim artmasaydı yetiştirmekten vazgeçecektim. Fazla suya ve gübreye ihtiyaç da olmuyor” dedi.

Ali Rıza Çekiç, çileklerin Karadeniz iklimine uygun olduğunu ve yağmur ile soğuktan etkilenmediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bu çilek fındığı 20’ye katlar. Fındık bahçesinde kar yok, yıllık 500 kilogram civarında fındık oluyordu, 7 liralık fiyata göre 3 bin 500 lira ediyor. Bu paranın yarısına yakını da fındığın masrafına gidiyor, geriye 2 bin lira kalıyor. Yetişkin bir çilek fidesi yılda 1,5 kilogram meyve veriyor, 6 dönüm arazide yıllık 20 ton üretim yapmayı hedefliyorum. Bir kilogram verse dahi hedefime ulaşabiliyorum. Bu çileğin kilogramı 2 liradan alıcı buluyor. Alıcılar geliyorlar, topluyorlar ve götürüyorlar.”

Bu tür çilek yetiştirmek isteyene ücretsiz fide dağıtacak;

Çilek yetiştirmek isteyenlere ücretsiz fide dağıtacağını belirten Ali Rıza Çekiç, “Herkese bir gelir kaynağı olmasını istiyorum. Bizim halkımızın geliri yüksek değil. Buranın rakımı 450, rakım yükseldikçe meyve vereceği ay değişebiliyor. Herkesin bunu yapmasını tavsiye ediyorum. Kimseden bir kuruş para istemiyorum. 1 milyon adet fide dağıtmayı amaçlıyorum ancak bir şartım var, bu fideleri kasaya dikecekler, arazide olmuyor” ifadelerini kullandı.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

FINDIK 18.50 TL

Giresun serbest piyasasında fındık fiyatı haftayı 18,50 liradan kapatıyor. Haftaya 17 liradan başlayan fındık fiyatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.