Salı, Ekim 15, 2019
SON DAKİKA
Home » EKONOMİ » FINDIK İÇİN DEV ANLAŞMA İTALYA TÜRKİYE ORTAKLIĞI

FINDIK İÇİN DEV ANLAŞMA İTALYA TÜRKİYE ORTAKLIĞI

Giresun Ticaret Borsası (GTB) ile İtalya’nın Torino Ticaret Odası arasında, “Odalar Arası İşbirliğinin Artırılması ile Giresun’da Fındık Katma Değerinin Yükseltilmesi” projesi kapsamında anlaşma imzalandı.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, borsa binasındaki törende yaptığı konuşmada, 1 Nisan 2019 tarihinde başlatılan proje kapsamında kentten bir heyetin İtalya Torino’yu ziyaret edeceğini söyledi.

Heyetin, bölgedeki işletmelerde gerçekleştirilecek çikolata üretimini yerinde görüp karşılıklı bilgi alış verişinde bulunacağını belirten Hamza Bölük, “Sonrasında edinilen deneyimler raporlanarak her iki ülkenin sektörlerine fayda yaratabilecek bir veri bankası oluşturulacaktır. Elde edilecek bilgiler ve literatür taraması sonucundaki bilgiler ışığında ‘Giresun Fındığıyla Çikolata Üretimi Araştırma Raporu’ hazırlanacak.” dedi.

GTB Başkanı Hamza Bölük, Giresun fındığının çikolata çeşitlerinde kullanım olanakları, pazar araştırması, yatırım maliyetleri gibi bilgilerin yer alacağı raporun, fındık çikolata üretimiyle ilgili yatırımcılara yol gösterecek bir kaynak olacağına işaret etti.

Giresun Tombul fındığının coğrafi işaret tescilinin alındığını, AB’deki tescil sürecinin ise devam ettiğini ifade eden Hamza Bölük, “Çok kısa sürede AB tescili de gerçekleşecektir. Bizim fındıktaki kalite ve üretim potansiyelimizi, İtalyan dostlarımızın çikolata deneyimiyle birleştirecek bu proje, daha güzel ve mutlu geleceklere vesile olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

İtalya Torino Ticaret Borsası Temsilcisi Guido Cerrato ise ileriye dönük yapılacak ortak çalışmada iyi sonuçlar elde edileceğine inandığını söyledi.

Guido Cerrato, Torino’da 72 çikolata üretimi yapan firmanın bulunduğunu belirterek, kentte her yıl kasım aylarında sektörle sektörle ilgili fuar düzenlendiğini dile getirdi.

Projenin tanıtımının ardından, taraflar arasında iş birliği anlaşması törenle imzalandı.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

NECATİ TIĞLI KÖY VE İLÇE GEZİLERİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı Giresun İlçeleri ve Köylerinde seçmenleri ile buluştu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.