Cuma, Kasım 22, 2019
SON DAKİKA
Home » EĞİTİM » GENÇLİK, SPOR VE BAŞARI KONFERANSI

GENÇLİK, SPOR VE BAŞARI KONFERANSI

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkanlığı tarafından “Gençlik, Spor ve Başarı” konulu konferans düzenlendi.

Güre Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Mahmut Demir yaşadığı, şampiyonalar ve deneyimleri hakkında bilgiler verdi. Demir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana sporda istenilen kalitenin yakalanamadığını söyleyerek, “Spor politikalarının yetersizliği sporcuyu sahipsiz ve bakımsız bırakmaktadır. Kişisel çabalarıyla kendini spora adamış kişilerin başarılarıyla, kalıcı ve sürekliliği olan topyekün bir başarıdan söz edilemez. 8-10 yılda bir Mahmut Demir çıkarabilirsiniz ama yeni Mahmut Demirlerimiz olsun isteniyorsa devletimizin, spor kulüplerinin, özel sektörün, sivil toplum teşkilatlarının el ele vererek planlı, programlı çalışması ne gerekiyorsa biran önce hiç vakit kaybetmeden gerekeni yapmamız lazım” dedi.

Ata sporuna gün geçtikçe ilginin azaldığını hatta olimpiyatlardan bile kaldırılmasının gündeme geldiğini belirten Mahmut Demir, “Aklı, zekayı ve gücü gerektiren güreş sporu ortak akıl ve ciddi devlet politikası ile eski görkemli günlerine dönebilir” dedi.

“O FOTOĞRAFTAN BENDEN DAHA ÇOK PARA KAZANANLAR OLDU”

Konuşmasının soru cevap bölümünde bir öğrencinin “Amerikalı güreşçinin sırtında oturarak poz vermenizin altında bir mesaj var mıydı?” sorusuna yanıt veren Mahmut Demir, “Müsabakanın beş dakikası sıfır, sıfır bitti. Sekizinci dakikada ise tam Amerikalının atak yaptığında yani son beş saniye pozisyon bittiği ve benim sırtına oturduğum zaman maç bitiyordu zaten. Hatta benim Amasya’da siyasi rakiplerim dediler ki Mahmut Amerikalıyı satın almış dediler sırtına binmek için, resim çektirmek için. Bende ellerimi açtım ey Allah’ım bu memleketi Amerika’ya sattı demesinler de Amerikalıyı satın aldı desinler bir Türk dedim. Bizim Türk gazetecileri o maç esnasında yan açıda kalmışlar. Benim o fotoğrafı cepheden çeken ise bir Amerikalı gazeteci. Dedim o resmi bana da ver. O resim yılın resmi seçildi. Benden daha fazla ödül aldı” dedi.

“O fotoğraf Amerikalı gazeteci ile aramda sorun yaşanmasına neden oldu. Şampiyona bittikten sonra Amerikalı gazeteci bana ‘bizim sporcunun sırtına oturdunuz ayıp değil mi?’ diye sordu. Dedim ki ‘çok haklısınız ayıp ettik, o zaman cumhuriyetin 74. yılı falandı, siz 70 yıldır Türk ve İslam aleminin sırtında oturuyorsunuz da bir saniye oturmam zorunuza mı gitti’ dedim” ifadelerini kullanan Demir’i katılımcılar uzun süre alkışladı.

Konferansın sonunda ise Giresun Üniversitesi Rektörü Prf. Dr. Aygün Attar Mahmut Demir’e plaket takdim etti.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

ZEYNEP KARA 52 YAŞINDA 3 ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİ

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaşayan Zeynep Kara, 52 yaşında olmasına rağmen üçüncü üniversiteyi bitirdi. En son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.