Cumartesi, Ocak 18, 2020
SON DAKİKA
Home » Manşet » GİRESUN MİLLETVEKİLİ CEMAL ÖZTÜR KEİPA’DAN DESTEK İSTEDİ

GİRESUN MİLLETVEKİLİ CEMAL ÖZTÜR KEİPA’DAN DESTEK İSTEDİ

Kısa adı KEİPA olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlementer Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı Giresun Milletvekili Cemal Öztürk üye ülkelere sınır ötesinde devam eden “Barış Pınarı Harekatı” hakkında destek talep eden bir mektup yazdı.

Söz konusu mektup, KEİ üyesi Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Sırbistan ülkelerinin parlamentolarındaki muhataplarına gönderildi.

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk mektubunda, harekâtın temel amacının Türkiye’nin sınırlarının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması olduğunu vurgulayarak,’’ Bu harekât, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51. Maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyinin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir.

KEİPA Türkiye Delegasyonu üyeleri olarak, meslektaşlarımızla tüm platformlarda bir araya gelerek, güney sınırımızda artmakta olan terör tehdidi hususunda endişelerimizi ifade ettik. Tehlikeli bir bölgede mukim silahlı grupların kontrol edilme güçlüğü ve Bölücü terör örgütlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yönelik ideolojik eylemsel düşmanlığı, bölgeyi, Türkiye için daha güvensiz bir hale getirmiştir.

Türk Hükümeti vatandaşlarının güvenlik ve selametinden sorumludur ve sınırlarımızın diğer tarafında özgürce hüküm sürme adına kendisine karşı savaşan silahlı bir terör grubunun mevki kazanma faaliyetlerine hiçbir koşulda tahammül etmeyecektir. Mevcut askeri harekât, bu terör grubunun sınırımız boyunca daha da pekişmesini önlemek ve bölgedeki DEAŞ’ın kalıcı bir yenilgiye uğratılmasının başarılması gayesiyle yürütülmektedir. Binaenaleyh, teröristlerin sınırlarımızdaki mevcudiyetine daha fazla tahammül edemezdik. Dolayısıyla, “Barış Pınarı Harekatı”nı başlatmış bulunuyoruz.

Bu harekâtın temel amacı, Türkiye’nin sınırlarının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye halkının teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılmasıdır. Evveliyatında Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı isimleriyle Suriye’nin kuzey batısında icra ettiğimiz terörle mücadele harekâtlarımızda olduğu üzere, sadece terör unsurları hedef alınmaktadır. Sivil halkın zarar görmemesi için büyük itina sarf edilmektedir. Önceki iki harekâtımızda bu hususta güçlü deneyimlere hâkim olduk.

En başından itibaren, Suriye Devleti’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduğumuzu ifade ettik ve Suriye topraklarının Suriyelilere ait olduğunu savunduk.

Türkiye’nin harekât alanının demografisini değiştirmek gibi bir amacı bulunmamaktadır. Tam tersine, bu terörle mücadele harekâtı, etnik temizlikte dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PYD/YPG eylemleri ve Suriye rejiminin mezaliminin yanı sıra DEAŞ gibi terör örgütleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerini de kolaylaştıracaktır.

Ülkemiz, Karadeniz Bölgesinin güvenliği, istikrarı ve refahı için her daim önemli katkılar sağlamaktadır. Sürekli bir temelde tekrarladığımız üzere, biz terörizme karşı olan meşru savaşımızda KEİ üye devletlerinden dayanışma ve destek beklemekteyiz.

Unutulmamalıdır ki, Türkiye, sadece ülkemizin selameti için değil ve fakat tüm bölge ve ötesinin selameti için Suriye’den kaynaklanan terörizmle savaşa kesin olarak bağlıdır ve her zaman bağlı olacaktır.

Bu kritik zamanlarda, müttefiklerimizden ve gerçek dostlarımızdan bizimle dayanışma içerisinde olmalarını beklememiz doğaldır. Suriye halkının güvenliğinin sağlanması, tüm bölgede istikrarın temin edilmesi ve değişik tehditlere maruz kalan insanlarımızın emniyetinin garanti edilmesi Türkiye’nin ve diğer KEİPA üye devletlerinin müşterek gayesi olmalıdır.

KEİPA Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak, KEİ Üye Devletlerinin yasa yapıcılarının bu hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayabilmelerini ve bu sürecin önemli bir dayanağı olabilmelerini umuyorum’’ ifadelerine yer verdi.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GİRESUN’DAN BİRDE İYİ HABER İHRACAATI EN FAZLA ARTIRTAN 4. İL

Bir önceki yayınlanan TÜİK verilerine göre ekonomik büyümede 81 il içinde son sırayı alan Giresun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.