Pazartesi, Temmuz 15, 2019
SON DAKİKA
Home » EKONOMİ » GİRESUN TOMBUL FINDIK COĞRAFİ İŞARET ALIYOR

GİRESUN TOMBUL FINDIK COĞRAFİ İŞARET ALIYOR

Giresun Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Kullanımının Denetim Komisyonu, Giresun Tombul Fındığının ticari değerinin artırılması ve marka değerinin koruması için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Bu vesile ile Giresun Ticaret Borsası tarafından bir basın bülteni yayınlandı basın bülteninde şu konulara yer verildi;

Denetim komisyonu olarak, Fiskobirlik tarafından tescil ettirilmiş olan Giresun Tombul Fındığı için ticari alanda güvenilir bir şekilde ticaretinin yapılması, tağşişin önlenmesi ve korunması, tüketicinin coğrafi işaretli ürünlere güvenli bir şekilde ulaşması, Giresun kalite fındıkların piyasa değerinin korunması ve çiftçinin hak ettiği alın terinin alması için çalışmalarımız sürmektedir.

Bu amaçla toplanan Giresun Tombul Fındığı Coğrafi İşaret Kullanımının Denetim Komisyonu; (Fiskobirlik, Giresun Ticaret Borsası, Giresun Üniversitesi, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden oluşan paydaşlarla) haftalık toplantılarını yaparak çalışmalarını nihayete erdirmek üzeredir. Çok kısa zamanda Coğrafi işaretin kullanımıyla ilgili lansman toplantısı yapacağız.

Giresun Ticaret Borsası da bu süreçte e-ticaret sitesini hayata geçirerek tescilli Giresun kalite fındıkların ve diğer ürünlerin tüketicilere doğrudan ulaştırılması sağlanacaktır.

Bu çalışmalarımıza ilaveten, Giresun Tombul Fındığının Avrupa Birliğinde de tescil edilmesi için, yapılan müracaatı da titizlikle takip ediyoruz. Yine paydaş kuruluşlarımızla yürüttüğümüz çalışmayla, halk arasında Giresun sivrisi ve Giresun karası fındıklarımız ile Giresun fındık ezmesi ve Giresun fındıklı krokan ürünlerinin de tescil edilmesiyle ilgili başvurular yapılmış olup, Türk Marka ve Patent Kurumuyla yakın çalışma içerisindeyiz.

Umuyoruz ki, kısa sürede bu ürünlerinde tescil edilmesi mümkün olacaktır. Yerli ve milli ürünlere ilginin artması, hem çiftçimize ve sanayicimize, hem de tüketiciye fayda sağlayacaktır.

Sürdürülebilir fındık tarımı ve güvenli gıdayla ilgili çalışmalarımız büyük gayretlerle devam ettiğini bir kez daha hatırlatarak, kıymetli çiftçimize, sektörümüze ve siz değerli tüketicilerimize saygılarımızı sunarız.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GİRESUN ESKİ MİLLETVEKİLİ MEHMET ALİ KARADENİZ VEFAT ETTİ

Anavatan Partisi 18. Dönem Giresun Milletvekili Orman Mühendisi Mehmet Ali Karadeniz bu akşam saatlerinde Ankara’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.