GİRESUNLU GENÇLER ALMANYA DUİSBURG’DA

0
62

Giresun Belediyesi sosyal sorumluluk projeleri kapsamında 15 genç, “Beyaz Çelik Köprü,  Kültürlere Yolculuk Projesi” kapsamında Giresun’un kültürünü, ekonomisini ve toplum hayatını anlatmak için Almanya’nın Duisburg şehrine geldi.

25 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Duisburg şehrinde gerçekleştirilecek olan proje kapsamında Giresun Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Özdemir başkanlığında, proje sorumluları  Asuman Uzundere Çakır, Seray Altuntaş ile birlikte  Duisburg’ a gelen 15 genç öğrenci 8 gün boyunca Almanya’da çeşitli programlara katılacaklar.

PROJE BARIŞI VE KARDEŞLİĞİ SİMGELİYOR

Proje kapsamında halen Almanya’da bulunan heyet başkanı Giresun Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Özdemir yaptığı konuşmada,  “Proje kapsamında Duisburg şehrinin Türk ve Alman gençlerin bakış açısından fotoğrafları çekilecek ve gençler iki ülke kültüründen, sosyal yaşamından örnekler sunacaklar. Daha önce de Duisburg’tan gelen öğrencileri biz de Giresun’ da ağırladık. Onlara Türk misafirperverliğini iliklerine kadar hissetirdik. Ayrıldıklarında oldukça hüzün dolu sahneler yaşamıştık. Bu programlar insanların bakış açıklarını değiştireceği gibi güzel köprüler kurulmasına vesile olacaktır. Duisburg şehri demir çelik sanayinde çok önemli rol oynuyor. Bizde barışı kardeşliği simgelesin diye projenin adını  Beyaz Çelik Köprü, Kültürlere Yolculuk Projesi olarak uygun gördük.

GİRESUNLU AKADEMİSYENLER DESTEK VERİYOR

Gazetemize konuşan Avrupa Giresunlu Akademisyenler Derneği Başkanı  Cevdet Maraş, “Giresun Belediyesi proje ofisi ve Duisburg gençlik İdaresi ortaklığında yürüttüğümüz gençlik değişimi projesi 15 Türkiye’den, 15 öğrenci de Almanya’dan olmak üzere toplam 36 kişiden oluşuyor. Süreç içerisinde  gerçekleştireceğimiz çeşitli etkinliklerde projenin genel amacı karşılıklı kültürleri, tanımak gençler arasında ön yargıların giderilmesini sağlamak, dünya barışına katkı sağlamak, yeni yeni arkadaşlıklar edinmek, gençlerin dünyaya bakışlarını ve yelpazelerini genişletmek gibi amaçlar içermektedir. Bu projenin hedef kitlesi hiçbir kimsenin cinsiyetine ırkına, fiziksel veya zihinsel sınırlamaları getirilmediği 15 yaş üzeri gençlerden oluşmaktadır. Gönüllülük prensibi ile “Avrupa’daki Giresunlu Akademisyenler Derneği” projeye destek vermektedir” ifadelerini kullandı.

ONUR SALONUNDA AĞIRLANDILAR

Belediye binası konuk ağırlama salonunda Duisburg Belediyesinde, Belediye Başkanları Manfred Osenger ve Erkan Kocalar da hazır bulundu.  Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Rusya Eski Devlet Başkanı Gorbaçov gibi  önemli konukların ağırlandığı salondaki hediyeleşmelerden sonra grup başkanı Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Özdemir, altın defteri imzaladı. Daha sonra fotoğraf çekimi ve teşekkür için Büyükşehir Belediye Başkanı Sören Link ‘te katılarak projeden dolayı  duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sembolik oylamada Giresun ve Duisburg kardeş şehir oldu

Belediye Başkanlarından Manfred Osenger’in ev sahipliğinde Belediye Meclis salonunda  yapılan toplantıda Duisburg tarihine damga vurmuş önemli şahsiyet ve Belediye Başkanları kısaca anlatıldı. Giresun ve Duisburg şehirlerinin kardeş şehir projesi gündeme gelirken, salondakiler  sembolik olarak oylama yapıp kardeş şehir projesine destek verdiler.

BU TÜR PROJELER DAHA SIK OLSUN

Öğrenciler adına görüşlerini dile getiren Yiğit Elmalı ve Naren Çoban isimli öğrenciler bu projenin kültürleri daha fazla birbirine yakınlaştıracağına inandıklarını söyleyip, kendilerine  daha fazla bilgi, görümüşlük ve dil katacağını belirttiler. Elmalı ve Çoban  “Alman arkadaşlarımız gayet cana yakın. Çok iyi dostluklar kurduk. Bize bu olanağı sağlayan Giresun ve Duisburg Belediyelerine, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu projelerin daha sık olmasını istiyoruz” dediler.

Programda ayrıca yazar ve sair Mevlüt Asar’ ın eğitimci  oğlu  Selim Asar, gençler ile eğitim  çalışmalarına katılıp, iki kültürün birbirlerine kaynaşmasına yardımcı olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.