Cuma, Kasım 22, 2019
SON DAKİKA
Home » FINDIK » İSPANYOL FINDIK’TAN NE ANLAR?

İSPANYOL FINDIK’TAN NE ANLAR?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği tarafından Türkiye’nin ihraç ettiği fındıklar için yaptığı açıklama resmen sen fındık’tan ne anlarsın dedirtiyor. Şeklinde konuştu.

Musa Keskin, İspanya Tarım Ürünleri Kooparatifleri Birliği fındık’da insan sağlığına zararlı aflatoksin maddesi bulunduğunu ileri sürerek alımların durdurulması yönünde yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Musa Keskin, “Türk fındığını karalamak için başlatılan bir kampanya. Bu açıklamalar düzeltilip Türkiye’den derhal özür dilenmeli” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği tarafından yapılan açıklamayı kınadıklarını ifade ederek, “Dünyanın fındık ihtiyacının yüzde 75’ini Türkiye karşılıyor. Türkiye’nin hem Giresun kalite, hem de levant kalite fındığı var. Ancak ülkelerinde kaliteli fındık olmaması ve Türkiye’nin birçok ülkeye fındık ihraç ettiğini bildikleri için her türlü karalama kampanyası yapıyorlar” diye konuştu. Türkiye’de fındık çeşitlerinin analizlerden geçirildikten sonra ihraç edildiğini hatırlatan Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, şunları söyledi:

” İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği neye göre açıklama yaptı bilmiyoruz. Türk fındığında aflatoksin diye bir şey yok. Olsaydı bize uyarılar gelirdi. İspanya’da Türkiye kadar fındık üretilmiyor, bizim kadar ihracat da yapamıyorlar. Türkiye sadece AB ülkelerine değil dünyanın her ülkesine fındık ihraç ediyor. Bu bir oyun ve Türk fındığını karalamak için başlatılan bir kampanya. Bu açıklamalar düzeltilip Türkiye’den derhal özür dilenmeli.”

Fındık tüccarı İsmail Kankaya da “İspanya’nın yaptığı açıklama sadece bir karalama ve Türk fındığına karşı bir tepki. Çünkü fındık her türlü analizden geçiyor. Çok ufak bir olayda bile Avrupa ülkeleri fındık almıyor. Olayı Türk fındığı üzerinde yapılan bir spekülasyon olarak görüyorum” dedi.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

FINDIK 18.50 TL

Giresun serbest piyasasında fındık fiyatı haftayı 18,50 liradan kapatıyor. Haftaya 17 liradan başlayan fındık fiyatı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.