İSTAVRİT’E NİYET KÖPEK BALIĞI KISMET

0
90
TEKİRDAĞ’IN ŞARKÖY İLÇESİ AÇIKLARINDA TUTULAN VE LÜLEBURGAZ’DA TEZGAHTA SERGİLENEN İKİ BUÇUK METRELİK CAMGÖZ KÖPEK BALIĞI, GÖRENLERİ ŞAŞIRTTI. (EMRE GÜLLE/KIRKLARELİ-İHA)

Karadeniz’de istavrit avlayan küçük balıkçı teknesinin ağına 2 metre boyunda, 20 kilogram ağırlığında, “camgöz cinsi” köpek balığı takıldı. Balıkçıların ağlarını parçalayan köpek balığı etinin iyi geldiği söylenen kanser hastalarına satılacak.

Giresun’un Tirebolu ilçesinde balıkçılık yapan Muzaffer Könez yaptığı açıklamada, Karaburun mevkii açıklarında istavrit avlamaya çıktıklarını ancak ağlarına takılan köpek balığını gördüklerinde şaşırdıklarını kaydetti.

Karadeniz’de son yıllarda köpek balıklarının sık görülmeye başlandığını belirten Muzaffer Könez, “İstavrit için denize açıldık. Kısmetimize köpek balığı takıldı. Ağlarımıza büyük zarar verdi. Bu tür balıkları Karadeniz kıyılarında görmek pek mümkün değildir. Hatta 100 metreye varan derinliklerde yaşarlar. Ancak sular ısınmaya başlayınca avlanmak için bizim avlandığımız 50-60 metrelere kadar su yüzeyine çıkmış olmalılar. Türkiye’de köpek balığına pek rağbet olmuyor. Yurt dışında parfümlerde ve kemiklerinin de takı malzemelerinde kullanıldığını biliyoruz. Ancak bildiğimiz kadarıyla kanser hastalığına da iyi geldiği söyleniyor bu yüzden biz balıkçılara veriyoruz. Kanser hastalığı için köpek balığı arayan müşterileri bildiklerinden onlara satılıyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.