Pazartesi, Haziran 17, 2019
SON DAKİKA
Home » İLÇELER » KEŞAP » KEŞAP’TA PAZAR İSYANI ÇIKTI

KEŞAP’TA PAZAR İSYANI ÇIKTI

Giresun’un Keşap ilçe belediyesinin pazar yerinin değiştirilmesi kararına tepki gösteren pazarcı esnafı, sergi açmayarak belediye önüne gelip durumu protesto etti.

Belediye tarafından yeni belirlenen Pazar yerinde sergi açmayan esnaf toplanarak Keşap Belediyesi önüne yürüdü.

Pazar yerinin değişmesini protesto eden gruptakiler, mağdur olduklarını ve mahalle aralarında kendilerine gösterilen pazar yerlerine mahalle sakinlerinin de tepki gösterdiğini ileri sürdüler.

Ailesinin geçiminin yıllardır pazarcılıktan kazandığını belirten Fatma Gül Erdoğan, “Bizler pazarcı esnafıyız. Her gün bir ilçedeyiz. Her ilçenin semt pazarı vardır. Yıllardır da Keşap’a geliyoruz. Bize uygun bir yer gösterileceği söylendi ancak bütün esnaf mağdur edildi. Mahalle aralarına dağıtılan ve gelişi güzel yer dağılımı yapılmış.Sabah geldiğimizde sergi açmak istiyoruz mahalle halkı tepki gösteriyor. Kaldı ki mahallede bir yangın olsa bir acil durum olsa araç girip çıkacak yollar kapatılmış oluyor. Bize uygun bir yer gösterilmeli ve yerler kura çekimiyle belirlenmelidir” dedi.

Pazarcılar Derneği Başkanı Mustafa Çorul ise “Bir çok yerlerde daha modern pazar yerleri yapılırken bizler hala yer sorunuyla bir tezgahımızı koyacak yer bulma derdindeyiz. Burada yaklaşık 100 civarında pazarcı esnafının mağduriyetinden söz ediyoruz. Bir de bu pazarcıların yanında çalışan sigorta ödenen kişileri de hesaba katarsak yüzlerce kişi istihdam ediliyor. Bu pazarcılara daha modern pazar yeri yapmak varken mahalle aralarına sıkıştırarak hem mahalle halkıyla karşı karşı getirilmiş hem de yangın gibi acil durumlarda acil müdahale imkanlarını göz ardı edilmiş olunuyor. Bizim beklentimiz demokratik bir yöntemle yerlerin tespit edilmesi ve daha uygun bir alanın gösterilmesidir” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mehmet Emür ise “Daha önce kendilerine tebliğ edilen yer değişikliğinden dolayı bir mağduriyet söz konusuysa görüşülür sorun çözülür. Amacımız kimseyi mağdur etmemektir. Daha önceki pazar yeri şehir içi karayolunun bir şeridi kapatılarak kurulmaktaydı. Biz burada trafiği tamamen rahatlatmak adına bir değişikliğe gittik. Pazarcı esnafımızdan yine bir heyetle görüşeceğiz ve taleplerini dinleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Belediye önünde toplanan pazarcı esnafı Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Çorul başkanlığında oluşturulan bir heyetin belediye başkanıyla görüşmesiyle dağıldı.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

SAYISAL LOTO TALİHLİSİ GİRESUN KEŞAP’LI

Milli Piyango İdaresi tarafından haftanın her Çarşamba ile Cumartesi günü çekilen ve son iki haftadır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.