Salı, Temmuz 16, 2019
SON DAKİKA
Home » İLÇELER » ÇANAKÇI » KUŞ DİLİ UNUSCO MİRASI OLABİLECEK Mİ?

KUŞ DİLİ UNUSCO MİRASI OLABİLECEK Mİ?

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de kurulu Kuşdilini Yaşatma, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek ise UNESCO için çalışmaların başlamasının köy halkını çok mutlu ettiğini belirterek, “Kuşdilinin UNESCO tarafından kayıt altına alınacağına inanıyoruz.” dedi.

Şeref Köçek Bizim için sevindirici olacaktır, sadece bizim için değil Giresun ve Türkiye için de çok iyi olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kuşdilinin yörede uzun yıllardır kullanıldığına işaret eden Şeref Köçek, “Bununla ilgili faaliyetler var, kuşdili festivali var, kuşdili belgeseli var. UNESCO tarafından kayıt altına alınmasıyla kültür alanında çok iyi farklılık olacaktır. Kuşdili dolayısıyla köye turist geliyor ama daha fazla gelecektir” dedi.

Köyde kuşdilini kullanan vatandaşlardan Muazzez Köçek ise kuşdili kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Atalarımızdan bize geçen bir kültür, bunu kullanarak birbirimizi çay toplamaya, fındık toplamaya çağırıyoruz. Telefonlar daha yeni çıktı, yokken çok yaygın kullanılıyordu. Dünyanın her yerinde kuşdilinin tanınmasını istiyoruz. Kendi çocuklarıma da öğrettim. Bu bizim kültürümüz, UNESCO tarafından kayıt altına alınırsa çok seviniriz, şu anda heyecanlıyız.” diye konuştu.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

ÇANAKÇI’DA ISLIKLARLA KONUŞTULAR

Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de 21. Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali yapıldı. UNESCO tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.