Pazartesi, Kasım 18, 2019
SON DAKİKA
Home » FINDIK » NECATİ TIĞLI TARIM BAKANLIĞI REKOLTE AÇIKLAMAK İÇİN NE BEKLİYOR

NECATİ TIĞLI TARIM BAKANLIĞI REKOLTE AÇIKLAMAK İÇİN NE BEKLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı Tarım ve Orman Bakanlığı Tahmini Fındık Rekoltesini açıklamayarak piyasayı manuple mi? etmeye çalışıyor.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık Rekoltesini Açıklamayan Bakanlık Piyasayı Manipüle mi? Ediyor.” Dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Fındık hasadının başlamasına sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hâlâ fındık rekolte tahminini açıklamaması, fındık fiyatlarını düşürmek için her zaman rekolteyi yüksek gösteren, ulus ötesi şirketlerin ekmeğine bal-kaymak sürmektedir. Dolayısıyla fındık rekoltesini açıklamayan bakanlık hem piyasayı manipüle ediyor hem de üreticiyi tekellerin önüne atıyor gibi görünmektedir” dedi.

Necati Tığlı, “ABD’de yapılan 38’nci Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Kongresi’nde Türkiye’nin 2019 yılı rekoltesini 770 bin ton olarak duyurması asla gerçekçi değildir. Küllenme hastalığı ve iklimsel faktörler göz önüne alındığında rekolte belki de geçen yıl TÜİK tarafından açıklanan 540 bin tondan bile azdır” vurgusunu yaptı.

Fındığın Kaderi Tekellere mi Bakanlığa mı Emanet;

Tarım Bakanlığının suskunluğunu bozup bir an önce rekolteyi açıklaması gerektiğini , bakanlığın rekolteyi açıklamamasının üreticiyi tekelci şirketlerin kucağına itmesi gibi algılandığını söyleyen Necati Tığlı, “Fındık piyasasında güçlü, iradeli ve üreticiden yana bir müdahale kurumu olmadığı sürece tekelleşme devam edecek ve piyasada arz/talep dengesi sağlanamayacaktır. Bu dengeyi oluşturacak kurum da maalesef hâlâ fındık rekoltesini açıklama cesaretini gösteremeyen Tarım ve Orman Bakanlığı’dır” dedi.

Milletvekili Necati Tığlı, “Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 2 milyon üreticinin (400 bin aile işletmesi) geçim kaynağını oluşturan ve ülke ekonomisine milyarlarca lira katkı sağlayan fındık tekellerin iradesine bırakılmamalı. Üretici elinde ki fındığı sattıktan sonra açıklanacak tahmini rekoltenin de alım fiyatlarının da üreticiye bir faydası olmayacaktır. Üretici mağdur edilmemeli ve bir an önce Temmuz ayı sonuna kadar Türkiye’de ki Fındık Rekolte Tahmini açıklanmalıdır” dedi.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

RABİA NAZ VATAN OLAYINDA CEPHE GENİŞLİYOR

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaklaşık bir yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.