Cuma, Kasım 15, 2019
SON DAKİKA
Home » FINDIK » NURİTTİN KARAN FINDIK STOKÇULARINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

NURİTTİN KARAN FINDIK STOKÇULARINA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi stoklarında bulunan fındığı isteyen ihracatçılarım kim olduğunu sordu.

Nurittin Karan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ni TMO’dan fındık talebinde bulunan ihracatçıları ve iddia edilen stokçuları açıklamaya davet etti.

Yazılı ve sosyal medyada “İhracatçılar da TMO’dan fındık istiyor, Fındık depolarda çürümesin, ülkemiz kazansın” başlıklarıyla yer alan haberlerin tekelci firma kaynaklı servis edildiğini savunan Nurittin Karan, 2018-2019 fındık sezonu öncesi İspanya’da düzenlenen Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nde Türkiye’nin 2018 fındık rekoltesini 640 bin ton olarak açıklayanların gelinen noktada TMO’nun kapısına dayandığını kaydetti. Karan, serbest piyasada Giresun kalite yağlı fındığın kilogramının 16.5 lirayı gördüğünü ancak pazara bir kilo fındık gelmediğinin, ne üreticinin nede manavın elinde fındık kalmadığının altını çizdi.

TMO ÜRETİCİNİN ALEYHİNE OLACAK BİR KARARA İMZA ATMAMALI

İspanya’da 640 bin ton rekolte açıklayanların şimdi TMO elindeki fındığı bize versin ama ucuz bir fiyattan versin diye piyasada algı oluşturmaya çalışanların bir kez daha samimiyetinden kuşku duyduklarını ifade eden Nurittin Karan, bunların asıl amacı gerçekten TMO stoklarındaki fındığı işleyip ülke ekonomisine katkı sağlamak mı? Yoksa yeni sezon öncesi yükselişe geçen fındık fiyatını kontrol altında tutmak diye sordu? Üreticinin korunması ve tekel karşısında ezilmemesi için TMO’nun devreye sokulmasından rahatsız olan ve “TMO piyasaya müdahale etmemeli” diyenlerin şimdi TMO’cu olduğunu söyleyen Karan, “Daha öncede ifade ettiğimiz gibi, TMO üreticinin aleyhine olacak bir karara kesinlikle ve kesinlikle imza atmamalıdır. TMO eğer fındık satacakta şuandaki fiyatların bir kuruş altında ürün satmamalıdır. Yada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda olduğu gibi FİSKOBİRLİK üzerinden bu satışı gerçekleştirmelidir” dedi.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

RABİA NAZ VATAN OLAYINDA CEPHE GENİŞLİYOR

Giresun’un Eynesil ilçesinde yaklaşık bir yıl önce evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.