Cumartesi, Ocak 18, 2020
SON DAKİKA
Home » FINDIK » NURİTTİN KARAN FİSKOBİRLİK BİR YERE GİTMİYOR!

NURİTTİN KARAN FİSKOBİRLİK BİR YERE GİTMİYOR!

Fındık Tarım Satış Kooperatifler Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan son günlerde çıkan dedikodular üzerine bir açıklama yaparak kamu oyunu bilgilendirdi.

Giresun da kurulu FİSKOBİRLİK fındık entegre üretim tesislerinin halen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı olan eski DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’nin teklifi ile Sakarya’ya yeni bir fabrika ile taşınması teklifini reddettiklerini ve FİSKOBİRLİK’in Bulancak Organize Sanayide  yeni fabrika ile üretime devam edeceğini çıkan dedikoduların asla gerçeği yansıtmadığını yaptığı açıklama ile duyurdu.

İşte Nurittin Karan’ın açıklaması;

“Bu konuda ne yönetim kurulu başkanımız Lütfi Bayraktar’ın nede yönetim kurulu üyelerimizin bir düşüncesi yada görüşü var” diyen Nurittin Karan, “1938 yılında kurulan ve kısa adı FİSKOBİRLİK olan Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Giresun merkezli faaliyetini sürdürmekte ve sürdürmeye devam edecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Özellikle üreticilerimiz ve Giresun kamuoyu bu tür asılsız ve sadece kurumu yıpratma adına ortaya atılan iddialara kulak vermesin. 81 bir yıldır fındık sektöründe söz sahibi olan FİSKOBİRLİK kaldı ki, kişilerin veya şahısların malı değildir. Üreticilerin kendi malıdır. Yönetici ve idareciler gelir geçer, kalıcı olan FİSKOBİRLİK’tir. 81 yılda birçok yönetim ve idareci geldi geçti. Hepsi de FİSKOBİRLİK’in kurumsal yapısı ve fındık için ellerinden geleni yaptı. Bugün de Lütfi Bayraktar başkanlığındaki yönetim kurulu ve idarecileri bu yönde çalışmakta ve sektörde kurumun bayrağını dalgalandırmaktadır. Bizim derdimiz FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğünü veya entegre tesisini bir yerlere taşımak değil, bizim derdimiz fındıkta daha fazla söz sahibi olmak, kendi öz sermayemizle aldığımız fındıkları işleyerek mamul haline getirmek ve çağa ayak uyduran bir kurum olmak. Bunları yaparken FİSKOBİRLİK’in bir üretici kurumu olduğunun bilinmesini ve siyasiler ile Giresun kamuoyunun kuruma daha fazla sahip çıkarak, destek olmasını bekliyoruz. Bunu şahsımız adına değil, FİSKOBİRLİK, üretici ve fındık adına istiyoruz. Ayrıca zamanın yönetici ve idarecileri tarafından kuruma kazandırılan gayrimenkul ve mal varlıklarına kelepir veya hibeymiş gibi yaklaşılmamasını istiyoruz. FİSKOBİRLİK bünyesinde yüzlerce kişi istihdam eden, fındık ve mamulleri noktasında bir dünya markası olan bir kurumsal bir yapıdır. Bir şahsa ait gayrimenkul veya arsa ne kadar değerli ise FİSKOBİRLİK’in gayrimenkulleri ve arazileri de yerine, konumuna göre o kadar değerlidir. Hiç kimse FİSKOBİRLİK’in mal varlıklarını ucuza kapatmanın hesabını yapmasın. Değeri, ederi ve hakkı neyse odur. Birliğe ait arazilere kurumun çıkarlarına aykırı şer konulması kurumun gelişmesine zarar veriyor ve hızlı kalkınmamızı engelliyor. İdareciler ve yerel yöneticiler artık bu yanlışa dur demeli” dedi.

Nurittin Karan, FİSKOBİRLİK olarak yeni entegre tesisi için Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruma tahsis edilen arazide çalışmaların başlayacağını da belirterek, FİSKOBİRLİK’in en kısa zaman içerisinde modern bir fındık işleme tesisine kavuşacağını kaydetti.
Karan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin Sakarya’ya fabrika teklifine de teşekkür ederek, aynı hassasiyeti diğer belediye başkanlarından beklediklerini sözlerine ekledi.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

GİRESUN’DAN BİRDE İYİ HABER İHRACAATI EN FAZLA ARTIRTAN 4. İL

Bir önceki yayınlanan TÜİK verilerine göre ekonomik büyümede 81 il içinde son sırayı alan Giresun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.