Perşembe, Ağustos 22, 2019
SON DAKİKA
Home » KÖŞE YAZILARI » YAŞ 17, YOLUN SONU
Avukat Yavuz Selim Aydın

YAŞ 17, YOLUN SONU

Son birkaç aydır o kadar hızlı akıyor ki gündem, kaç gündür bu köşede ne yazmam gerektiği konusunda düşünüyordum.

Yolsuzluk, hırsızlık, hukuk, adalet, demokrasimizin zayıflığı, yargı, seçimler… Aslında tüm bu konular hakkında az da olsa bir şeyler var aklımda. Ama son birkaç günde yaşanan ölümler tüm bunların üzerinde yer buldu kendine. Öyle bir noktaya geldik ki, parasında pulunda değiliz canlarımızdan çek elini demek geliyor içimizden.

Aşağıda iki çocuktan bahsedeceğim size. Birini asker tıraşlı çekilmiş fotoğrafları ile hatırlayacak, diğerinin ise belki de sadece ismini anımsayacaksınız. Ama eminim ki hepiniz tanıyorsunuz onları. Henüz 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’i ve yine onun öldürdüğü iddia edilen Askeri İnzibat Eri 20 yaşında ki Zekeriya Önge’yi getirin aklınıza.

Keza her iki çocuk da, yeniden yaşanmasını istemediğimiz, buna mukabil son zamanlarda bizde tekrar o günlere döndüğümüz endişesini yaratan 1980 yılında öldü.

Erdal Eren, 12 Eylül darbesi öncesi çıkan bir olayda Askeri İnzibat Eri 20 yaşında ki Zekeriya Önge’yi silahla vurarak öldürmek suçlamasıyla henüz 17 yaşında idam edildi.

Ceza evinde kendisini ziyarete gelen gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan’a “kendisini ibret olsun diye asacaklarını “ söylemişti.

Öte yandan 20 yaşında öldürülen Zekeriya Önge’nin katili kağıt üzerinde Erdal gösterilmiş olsa da, her iki çocuk da o dönemin koşullarında 1980 ihtilaline zemin hazırlamak isteyenlerin kurbanı oldular. Yoksa ne Zekeriya Erdal’a kin güderdi, ne de Erdal Zekeriya’yı tanırdı.

Bu çocuklardan biri ibret olsun diye öldürüldü, diğeri ibret olsun diye asıldı. Peki kim, ne kazandı ? Var mı bu sorunun cevabı ?

Lakin o dönemin bize neleri, kimleri kaybettirdiği hep zihnimizin bir kenarında duruyor. Bu sebeplerle 1980 ve öncesi dönemlerde yaşananların bu günün idarecilerine az da olsa ders vermesi gerekir ki, acı tecrübelerin bir kıymeti olsun.

Aradan geçen 34 yıla karşın toplumu ayrıştırmak adına ölüleri ve cenazelerini yarıştıran, ölenlerin çocuk ya da delikanlı olduğunu unutup birini kutsayıp diğerini ise terörist ilan edenlere, aslında bir şarkı sözü ile cevap vermek yerinde olacak.

Ateşi harlı delikanlılar
Ne şehit ne kahramanlar
Düşmansız bir savaşta
Düştüler kalkmayacaklar

Bu sözler şarkıcı Teoman tarafından, çocuk yaşta idam edilmiş olan Erdal Eren ve yine 20 yaşında öldürülen Zekeriya Önge’nin anılarına yazılmıştır. Yine ne yazık ki bu çocukların her ikisi de geçtiğimiz hafta öldürülen Burak Can Karamanoğlu gibi Giresunludur. Sanırım bu da bizim memleketimizin payına düşen acı olsa gerek.

Saygılarımla.

About Av. Yavuz Selim Aydın

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

BAHADIR ALEMDAROĞLU GAZETEMİZ İÇİN YAZDI

Genç Anadolu Partisi Genel Başkanı Ali Alemdaroğlu’nun oğlu Bahadır Alemdaroğlu gazetemiz yazı ailesine katıldı. İşte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.