Perşembe, Ağustos 22, 2019
SON DAKİKA
Home » İLÇELER » PİRAZİZ » YAYLA ŞENLİKLERİNDE YAĞLI GÜREŞ AYRICALIĞI

YAYLA ŞENLİKLERİNDE YAĞLI GÜREŞ AYRICALIĞI

Giresun’un Piraziz ilçesi Tepeköy Yela mevkiinde bu yıl 8.si düzenlenen şenlikler, Karadeniz’in değişik illerinden 100’e yakın güreşçinin katılımıyla gerçekleşti.

Köylüler tarafından arazisi hibe edilen ve daha sonra cami, misafirhane, konakevi ve 40 tonluk su deposu yapılan Yela şenlik alanındaki şenliğe, bu yıl çevre ilçelerden ve Ordu ilinden önemli isimler katıldı. Giresun’un kanaat önderlerinden Nuri Genç Hoca’nın Onursal Başkanı olduğu Piraziz Tepeköy Derneği tarafından her yıl geleneksel hale getirilen şenlikler Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı.

Ordu’dan gelen mehter takımının gösterileriyle devam eden şenlik, diğer yayla şenliklerinden farklı olarak yağlı güreş organizasyonu ile dikkat çekti.

Piraziz İlçesi Tepeköy Kalkındırma Hayır Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Yela Yayla şenliğinde, Uzakdoğu sporları yanı sıra ata sporu güreş büyük ilgi topladı. Karakucak ve yağlı olmak üzere küçük, orta ve büyüklerde 100’e yakın sporcunun katılımıyla yapılan şenlikte daha sonra rakiplerini yenen sporcular madalyalarını aldı.

Yela şenliğinde sevgi ve muhabbeti ölçü alarak yola çıktıklarını söyleyen  Piraziz Tepeköy Kalkındırma Hayır Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mürsel Genç, “Yöremizde bir çok şenlikler yapılıyor. Birçoğu geleneksel temalı şenlikler. Daha çok eğlence usulüyle yapılıyor. Bu tip bir organizasyon yoktu. Biz bunu ata sporumuz güreşi canlandırma adına hayata geçirdik. Yalnız sadece güreş değil, diğer Uzakdoğu sporlarını da programımız içine aldık. ve gerçekten sosyal ve sportif anlamda şenlik alanının da dışına taşan bir canlılığın oluşmasına vesile olduk. ve sonuç olarak şenliğimize 8 yıllık geçen zaman zarfında da oldukça yoğun bir ilgi ve katılım sağlandı. Yela şenliğinin formatından ziyade bir başka hususiyeti de var ki, o da herkesin birbirini fark ediyor olması. Bireysel değil bütünsel bir birliktelik yaşanıyor burada.” diye konuştu.

yelayaylasenligi

Şenliklerde yapılan ağalık açık artırması ise resmen kıran kırana geçti. İstanbul’da ikamet eden Giresun ve İlçeleri İmam Hatip Lisesi Mezun, Mensupları Vakfı Genel Başkanı (GİMEV), Esenler Belediyesi Uzman Kadrolu Ali Aydın dernek yönetiminin belirlediği fiyatın üzerine çıkarak ağalık tesbihini almaya hak kazandı.

About GG Ajans

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

23. ÖMER HEKİM SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR

Giresun’un Piraziz İlçe Kaymakamlığı ve Piraziz Belediyesi`nin organizasyonunda, Hekim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Öner …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.